Përfitimet shëndetësore të mësimeve të pianos

Përfitimet shëndetësore të mësimeve të pianos

21:28, 27/10/2021

Muzika mund të jetë terapeutike në shumë mënyra.

Ka shumë gjetje të studiuesve për përfitimet shëndetësore të mësimeve të pianos.

Ajo që ata zbulojnë është se të luash në piano nuk është vetëm argëtim, por edhe e mirë për shëndetin mendor dhe fizik dhe jetëgjatësinë.

Humor i përmirësuar

Depresioni është kaq i zakonshëm sot saqë është një shkak kryesor i paaftësisë në mbarë botën. Nëse nuk trajtohet, mund të çojë në probleme të tjera serioze shëndetësore si dieta e dobët dhe abuzimi me substancat.

Megjithatë, të mësuarit si të luani piano mund të zvogëlojë simptomat e depresionit, sipas hulumtimit që ka shqyrtuar përfitimet e pianos te të rriturit mbi moshën 65 vjeç. Një studim zbuloi se edhe me një pacient që kishte depresion të rëndë që manifestohej me simptoma psikotike, vetëm një mësim i vetëm i pianos ia përmirësoi disponimin dhe njohjen.

Reduktim i stresit dhe ankthit

Përveç që shërben si një trajtim efektiv për depresionin, praktika e pianos mund të lehtësojë stresin dhe ankthin, ka treguar hulumtimi. Një studim në vitin 2011 zbuloi se piano redukton stresin në mënyrë shumë më efektive sesa dy kërkime të tjera krijuese.

Studime të shumta në Shkollën Mjekësore të Harvardit në bashkëpunim me Beth Israel Deaconess kanë treguar se mësimet e pianos mund të ndihmojnë trurin e njerëzve të përpunojë në mënyrë më efikase informacionin dhe të mësojë aftësi të reja. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco