Studiuesit gjejnë një metodë për të luftuar kancerin e gjirit pasi të përhapet në tru

Studiuesit gjejnë një metodë për të luftuar kancerin e gjirit pasi të përhapet në tru

16:20, 19/10/2021

Truri mbrohet nga një shtresë qelizash të specializuara të quajtura barriera gjak-tru. Detyra e tij është të lejojë substancat e nevojshme, si oksigjeni dhe sheqeri, të hyjnë brenda, duke mbajtur jashtë substancat që mund të jenë toksike.

Fatkeqësisht, kjo do të thotë që ilaçet shpesh nuk mund të depërtojnë në tru në një masë të madhe për të trajtuar tumoret ose indet e dëmtuara.

Andaj shkenctarët përdorën një teknikë të përparuar me ultratinguj për të hapur në mënyrë jo-invazive dhe përkohësisht barrierën gjak-tru në katër pacientë me kancer të gjirit.

Gjetjet, të publikuara këtë muaj në revistën Science Translational Medicine, janë paraprake dhe përfaqësojnë vetëm një “dëshmi të konceptit”, transmeton Klankosova.tv

“Ne jemi në fazën e parë, duke treguar se kjo është e realizueshme dhe e sigurt”, ka thënë neurokirurgu dhe shkencëtari i Qendrës së Shkencave Shëndetësore Sunnybrook, në Toronto, Dr. Nir Lipsman.

Kjo teknikë rriti sasinë e ilaçit që arrinte në tumoret e trurit dhe mesatarisht pati një reduktim të vogël në madhësinë e tumorit të trurit të pacientëve.

Kanceri i gjirit është shumë i shërueshëm, veçanërisht kur kapet herët. Në mesin e grave të diagnostikuara kur kanceri kufizohet në gji, te 99 përqind ringjallet pesë vjet më vonë, sipas Shoqërisë Amerikane të Kancerit. Kjo normë mbijetese bie në 28 përqind në mesin e grave me kancer metastatik të gjirit, që do të thotë se tumoret shfaqen në vende të largëta të trupit, siç është truri.

Nëse studimet e mëtejshme janë premtuese, atëherë testi përfundimtar do të ishte një provë e “Fazës III”, ku pacientët do të caktoheshin rastësisht për të marrë terapi standarde të ilaçeve me ose pa teknikën e ultrazërit.

Dhe nëse qasja përfundon, mund të përdoret potencialisht për të trajtuar jo vetëm tumoret, por edhe kushtet e tjera të trurit ku shpërndarja e ilaçeve është e vështirë, siç është sëmundja e Alzheimerit ose Parkinsonit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco