Ekspertja paralajmëron se fëmijët mund të bëhen ‘laborator’ i mutacioneve

Ekspertja paralajmëron se fëmijët mund të bëhen ‘laborator’ i mutacioneve

09:23, 19/10/2021

Të miturit janë transmetues të SARS-CoV-2 dhe mund të shërbejnë si një "laborator" për krijimin e mutacioneve të reja të virusit, thotë presidentja e Komitetit Grek të Vaksinimit, Maria Theodoridou, e cila edhe një herë bëri thirrje për vaksinimin e fëmijëve kundër Covid-19.

Theodoridou citoi rezultatet e një studimi tek fëmijët dhe adoleshentët me Covid-19 në Massachusetts në SHBA. Sipas testimit molekular dhe kulturave të sekrecioneve të frymëmarrjes, fëmijët mund të mbajnë nivele të larta, duke përsëritur SARS-CoV-2 dhe ngarkesat virale nuk janë të ndryshme nga ato tek të rriturit.

Ajo gjithashtu iu referua çështjes së injeksioneve përforcuese për ata që janë vaksinuar me dozën e vetme Johnson & Johnson, duke vënë në dukje se, sipas hulumtimit të kryer, marrja e një doze shtesë, e cila mund të bëhet dy muaj pas vaksinimit fillestar , rrit efektivitetin e vaksinës nga 70% në 90%.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco