A i dini ju, 5 shenjat që tregojnë se pini shumë alkool

A i dini ju, 5 shenjat që tregojnë se pini shumë alkool

19:12, 21/09/2021

Pandemia ka ndryshuar marrëdhëniet e njerëzve me alkoolin. Një studim i botuar në JAMA Network Open në 2020 zbuloi se gratë në Amerikë rritën “ditët e tyre të konsumit” (dmth katër ose më shumë pije në disa orë) me 41% në vitin 2020, në krahasim me vitin 2019.

Sigurisht, ju ende mund të pini shumë pa arritur nivelin e problemit, thonë ekspertët. Më poshtë mund të lexoni 5 shenja që ndoshta po bien kambanën e alarmit.

Jeta juaj shoqërore sillet rreth alkoolit

Nëse e gjithë jeta juaj jashtë shtëpisë tuaj, ose brenda saj, kërkon alkool për të funksionuar, ju mund të keni një problem, tha Peg O’Connor, një profesor filozofie në Kolegjin Gustavus Adolphus, për Bustle. “Ju mund të dëshironi të kaloni më shumë kohë me njerëz që duan të pinë sesa me miqtë që nuk duan.” Ju gjithashtu mund të dëshironi të qëndroni vetëm në shtëpi duke pirë sesa të dilni jashtë ose të izoloheni, thotë ai.

Ju mungojnë takimet ose angazhimet e tjera

Dy shenja kryesore të abuzimit me alkoolin janë paaftësia për të përmbushur detyrimet e punës ose të familjes dhe mungesa e produktivitetit, sepse hangover dhe pirja pengojnë. Nëse e lini programin tuaj të fitnesit ose përgjegjësitë tuaja shoqërore ose të punës rregullisht, atëherë kjo mund të lidhet me konsumimin e tepërt të alkoolit dhe turbullirat pasuese të trurit dhe shoqërimin e dëmtimeve trupore.

E përdorni alkoolin për t’u shprehur

Nëse e vetmja mënyrë për t’u thënë njerëzve që i doni ose për të thënë se si ndiheni vërtet për punën ose marrëdhënien tuaj është kur jeni të dehur, kjo mund të jetë një shenjë e varësisë. Nëse pirja ju ndihmon të shprehni emocione të caktuara që zakonisht “refuzoni, përjashtoni ose shtyni”, mund të mbështeteni në të për shëndetin tuaj mendor.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco