Dëshironi t’i humbisni 24 kg për dy javë, kjo është mënyra

Dëshironi t’i humbisni 24 kg për dy javë, kjo është mënyra

10:10, 21/01/2021

Humbja e peshës: një betejë e vështirë

Shumë njerëz nisin të mbajnë dieta të paqëndrueshme, pasi ato konsistojnë vetëm në ngrënien e grejpfruit dhe një supe, por kjo është një mënyrë jetese që nuk mund t’i rezistosh gjatë.

Një dietë e mirë për të humbur peshë duhet të përmbajë një shumëllojshmëri të gjerë ushqimesh ushqyese dhe të shëndetshme. Nëse doni të humbni peshë, kërkoni një dietë realiste, siç është dieta e vezës së zier.

Si mund të na ndihmojë dieta e vezës?

Vezët e ziera janë tepër të mira për shëndetin tonë. Ato përmbajnë proteina dhe yndyrna me cilësi të lartë dhe janë një burim i pasur i mikronutrientëve. Për shkak të profilit të tyre ushqimor, vezët do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë, pasi ato përmbajnë 70 kalori secila. Duke e bazuar dietën tuaj në vezë të ziera dhe disa ushqime të tjera ushqyese do t’ju ndihmojë të humbni peshë shpejt pa u ndier të uritur dhe nervozë gjatë gjithë kohës.

Dieta e vezëve të ziera është aq e fuqishme sa mund të ndihmojë njerëzit të humbasin deri në 24 kg në 14 ditë, sipas nutricionistëve të njohur dhe ekspertë të shëndetit nga e gjithë bota. Ekzistojnë dieta efektive dhe më pak efektive, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku obeziteti është një nga problemet më të mëdha shëndetësore. Ky problem i zakonshëm shëndetësor rrit rrezikun e ndërlikimeve të tjera serioze siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kanceri.

Lufta për të humbur peshë

Popullata amerikane, si dhe pjesa tjetër e botës, po kërkon metoda efektive për rënien nga pesha. Është e rëndësishme të mbani mend se humbja e tepërt e peshës ndodh pa ulur marrjen e kalorive dhe mungesën e ushqyesve të nevojshëm.

Kryerja e një diete të shëndetshme nuk do të thotë që ju duhet të vdisni, kjo do të thotë që ju duhet të hani shumë perime dhe fruta të freskëta, drithëra, fasule etj. Duhet të shmangni ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat me kalori të lartë, si dhe pijet e gazuara dhe ushqimet e përpunuara.

Dieta me bazë vezën

Në dy javë kjo dietë mund t’ju ndihmojë të humbni më shumë se 24 kg sepse, siç e kemi shpjeguar tashmë, vezët janë të pasura me proteina, ushqyes të rëndësishëm dhe vitamina. Ju do të përmirësoni ndjeshëm metabolizmin tuaj dhe do të forconi shëndetin tuaj të përgjithshëm nëse e ndiqni këtë dietë. Vezët janë të pasura me yndyrna të mirë dhe minerale dhe kanë një sasi të ulët të karbohidrateve. E verdha e vezës përmban të gjitha lëndët ushqyese dhe e bardha përmban proteina. A doni të humbni 24 kg në 2 javë? Provoni dietën e vezës!

Menyja e dietës:

Java 1

E hënë

Për mëngjes, duhet të hani dy vezë të ziera dhe një frut. Në drekë ju mund të hani dy feta bukë integrale dhe një frut, për darkë mish pule të shoqëruar me sallatë.

E martë

Për mëngjes deri të enjten hani dy vezë të ziera dhe një fryt. Në drekë, pulë dhe sallatë ndërsa për darkë dy vezë të ziera, një sallatë dhe një portokall.

E mërkurë

Në drekë ju duhet të hani një fetë bukë integrale, domate dhe një copë djathi me pak yndyrë. Për darkë, përgatiteni një sallatë me pulë.

E enjte

Në drekë hani vetëm fruta, ndërsa për darkë vetëm pulë.

E premte

Të premten në mëngjes ju duhet të hani vetëm dy vezë të ziera, të njëjtën gjë në drekë, por gjithashtu përgatitni një pjatë me perime të gatuara në avull. Për darkë mund të hani peshk të pjekur në skarë dhe sallatë.

E shtunë

Për mëngjes hani vetëm dy vezë të ziera dhe pini një lëng frutash për drekë. Në darkë ju mund të hani pulë të shoqëruar me sallatë.

E diel

Për mëngjes duhet të hani dy vezë të ziera dhe fruta. Gjatë drekës ju mund të hani perime të pjekura me sallatë pule dhe domate, për darkë hani vetëm perime.

Java 2

E hënë

Hani dy vezë të ziera për mëngjes dhe drekë të shoqëruara me sallatë. Për darkë, sallatë, portokall, dy vezë të ziera.

E martë

Mëngjesi, vetëm 2 vezë të ziera. Në drekë, dy vezë të ziera dhe perime të gatuara në avull dhe në darkë hani sallatë dhe peshk të pjekur në skarë.

E mërkurë

Për mëngjes hani dy vezë të ziera dhe një frut, për drekë hani pulë me sallatë. Në darkë dy vezë të ziera, sallatë dhe një portokall.

E enjte

Për mëngjes, dy vezë të ziera dhe një frut, në drekë një copë djathë me pak yndyrë, perime të gatuara në avull dhe dy vezë të ziera, në darkë pulë dhe sallatë.

E premte

Për mëngjes, dy vezë të ziera dhe një fryt. Në drekë ju mund të hani peshk ton dhe sallatë në darkë vetëm dy vezë të ziera dhe sallatë.

E shtunë

Për mëngjes, dy vezë të ziera dhe fruta, për drekë hani pulë me sallatë dhe për darkë vetëm fruta.

E diel

Mëngjesi, dy vezë të ziera dhe për drekë dhe darkë, pulë dhe perime.

Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni çdo lloj diete, në mënyrë që trajtimi të jetë i sigurt dhe i rregullt, për të marrë rezultatet që ju dëshironi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco