Facebook ndalon reklamat kundër vaksinave Covid 19

Facebook ndalon reklamat kundër vaksinave Covid 19

12:14, 14/10/2020

Rrjeti social Facebook paralajmëroi se do të vendos ndalimin e reklamave kundër vaksinisë së koronavirusit.

Në njoftimin që e bëri Facebook theksohet se reklamimet që tregojnë vaksinat si të pasigurta ose të padobishme më nuk do të lejohen.

Kang Shing Cin, menaxher i Facebook-ut për nismat shëndetësore, theksoi se në këtë mënyrë dëshiron të ndihmojë që njoftimet për mbrojtjen dhe efektivitetin e vaksinës të arrijnë një audiencë të gjerë.

Duke theksuar se ndalesa e reklamave që përmbajnë të dhëna të rreme që mund të dëmtojnë përpjekjet në shëndetësi, Cin tha: “Nuk dëshirojmë shpallje të tilla në platformën tonë”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco