Kujdes! Paralajmërojnë mjekët: Këtë pjesë të trupit mos e lani në dush, sjellë shumë dëme

Kujdes! Paralajmërojnë mjekët: Këtë pjesë të trupit mos e lani në dush, sjellë shumë dëme

10:22, 14/10/2020

Për shumicën prej nesh, dushi është një ndalesë për të bërë gjithçka të pastër nga koka te këmbët.Por vetëm sepse jeni duke u pastruar nuk do të thotë që çdo detyrë e vetme e higjienës duhet të ndodhë nën dush. Në fakt, ekspertët thonë se ka një pjesë të trupit që nuk duhet ta lani në dush: fytyrën tuaj.

Sipas dermatologëve, dushi mund të jetë i shkëlqyeshëm për pastrimin e sqetullave dhe larjen e flokëve, por mund të shka ktojë kë rdi në fytyrën tuaj, e cila është një nga zonat më të ndjeshme të lëkurës në trupin tuaj.

Një dush i nxehtë mund të jetë duke krijuar pa dashje ndonjë dëm tim afatgjatë të lëkurës në fytyrën tuaj.

“Uji i nxehtë dhe temperaturat do të zgjerojnë enët e gjakut dhe kapilarët”, tha për Marie Claire Rachel Nazarian, MD, nga Grupi i Dermatologjisë Schweiger.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco