Apple prezanton iPhone 12, ja pesë përmirësimet e mëdha që bëjnë diferencën

Apple prezanton iPhone 12, ja pesë përmirësimet e mëdha që bëjnë diferencën

09:10, 14/10/2020

iPhone 12 në pamjen e parë duket sikur është një kopje e iPhone 11 por sipas Apple ai ndryshon jashtëzakonisht shumë, të paktën nga standardet  e kompanisë.

Më poshtë janë pesë përmirësimet e mëdha të iPhonet 12, teknologjia e fundit e kompanisë Apple

Një dizanj i ri

Modeli i iPhone 12 ka këto veçori: Skajet e rrumbullakosura janë zëvendësuar nga alumini i lëmuar dhe i sheshtë, dhe është edhe më kompakt: 11% më i hollë, 15% më i vogël për nga vëllimi dhe 16% më i lehtë.

Ai vjen në pesë ngjyra: e zezë, e bardhë, e kuqe, jeshile dhe blu.

Image

Një ekran OLED

Forma është më kompakte, por, falë kufijve më të hollë, ekrani ka të njëjtën madhësi – 6.1 inç.

iPhone 12 ka një ekran Super Retina XDR OLED.

Mbajtja e ekranit, është diçka që Apple i referohet si një ‘mburojë qeramike’, e cila mbron ekranin tuaj nga dëmtimet e ndryshme. Kompania thotë se është katër herë më i qëndrueshme se ekrani i iPhone 11.

Image

5G

Gama e iPhone 12 e sheh Apple që mbështet 5G për herë të parë, që do të thotë se ata me kontratën dhe mbulimin e duhur do të marrin një lidhje shumë më të shpejtë të të dhënave sesa me çdo iPhone të mëparshëm. Në kushte perfekte, iPhone 12 me 5G është i aftë të prodhojë shpejtësi shkarkimi deri në 4Gbps, e cila është jashtëzakonisht e shpejtë.

Sigurisht, shpejtësitë e shkarkimit në jetën reale do të jenë shumë më të ulëta. Verizon në SHBA po flet për 200Mbps dhe, në Mbretërinë e Bashkuar, shpejtësitë mesatare të shkarkimit 5G janë aktualisht nën 40Mbps. Megjithatë, kjo është akoma shumë më shpejt se 4G.

Image

Më shumë fuqi

Apple e ka parë të arsyeshme që çipin A13 Bionic të iPhone 11 ta zëvendësojë atë me një çip më të fuqishëm në iPhone 12.

A14 Bionic është çipi i parë i telefonave inteligjentë i ndërtuar në teknologjinë e procesit 5nm. Çipi A14 Bionic është gati 40 për qind më i fuqishëm se A13 Bionic.

Apple pretendon se CPU-ja A14 Bionic (njësia qendrore e përpunimit) dhe GPU (njësia e përpunimit grafik) janë secila 50 për qind më shpejt se ekuivalentët e çdo telefoni tjetër inteligjentë. përparuara, ai mund të bëhet një faktor.

Image

Një aparat fotografik më i mirë

Kamera e dyfishtë e iPhone 12 përmban të njëjtën lente Ultra Ëide si iPhone 11, por lentja e tij e gjerë është azhurnuar me hapje af / 1.6, ndërsa iPhone 11 ka një hapje f / 1.8. Për disa, kjo mund të tingëllojë si një ulje e vlerësimit, por numri më i vogël në të vërtetë do të thotë që hapja është më e madhe dhe për këtë arsye është në gjendje të nxjerrë më shumë dritë. Rezultati duhet të jetë një fotografi më e mirë në dritë të ulët.

‘Night Mode’, e cila është krijuar posaçërisht për të maksimizuar sasinë e dritës në shkrepjet e natës, tani mund të përdoret së bashku me të gjitha kamerat e iPhone, përfshirë atë në pjesën e përparme. E shkëlqyeshme për selfie.

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco