Anomalia e veçantë/ Lindi me 2 gojë të plota, foshnja 6 muajshe i nështrohet operacionit

Anomalia e veçantë/ Lindi me 2 gojë të plota, foshnja 6 muajshe i nështrohet operacionit

19:59, 28/05/2020

Një vajzë foshnje gjashtë muajshe i është nënshtruar një operacioni për të hequr gojën e saj të dytë, e cila ishte e plotë me buzë, dhëmbë dhe gjuhë.

Kur masa u vërejt për herë të parë në skanime në javën e 28 të shtatzanisë mendohej se ishte një kist ose një tumor i mundshëm, raporton Dailymail.

Por kur vajza e vogël lindi në Charleston, Karolina e Jugut, mjekët zbuluan se objekti 0,8 inç ishte në të vërtetë një gojë e dytë.

Ajo është një nga vetëm 35 personat që dihet se kanë vuajtur nga Diprosopus - ose dublikimi i pjesëve të fytyrës - që nga viti 1900.

Duke shkruar në revistën BMJ Case Reports, mjekët thanë që goja e saj e dytë nuk kishte asnjë lidhje me gojën kryesore dhe se ajo mund të merrte frymë, të hante dhe të pinte normalisht.

Vajza e vogël u pranua për operacion në mënyrë që organi shtesë të hiqej.

"Pas operacionit, ajo zhvilloi një mbushje të butë të fytyrës së djathtë në prerjen kirurgjikale për të cilën u bë skanimi, duke zbuluar një koleksion të lëngjeve," thanë mjekët në letrën e tyre.

Zgjidhja përfundimtare u arrit gjatë disa muajve dhe ajo nuk kërkonte trajtim të mëtejshëm. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco