Shkencëtarët koreanë kanë lajme të mira, zbulojnë si të luftojnë tullacëllëkun dhe e gjitha falë gjendrave dhjamore

Shkencëtarët koreanë kanë lajme të mira, zbulojnë si të luftojnë tullacëllëkun dhe e gjitha falë gjendrave dhjamore

12:01, 19/05/2020

Qelizat e marra nga gjendra dhjamore po përdoren për të krijuar një zgjidhje të re që ka treguar se nxit rritjen e flokëve te njerëzit me tipare tullacëllëku.

Rënia e flokëve është një gjendje e shkaktuar nga faktorë gjenetikë, hormonalë dhe mjedisorë.

Kërkues nga Pusan National University Yangsan Hospital, në Korenë e Jugut, thonë se kjo prek 50% të gjithë burrave dhe një përqindje të ngjashme të grave mbi 50.

Skuadra rekrutoi 38 pacientë, 29 burra dhe 9 gra, që vuanin nga tullacëllëku dhe vuri re një rritje të fokëve pas 16 javëve.

Deri më tani nuk ka pasur një kurë për këtë gjendje, por eksperimentet e zhvilluar nga skuadra e shkencëtarëv japin shpresë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco