Shqipëria, nuk është aq e lehtë për t'u mposhtur, mediat italiane 'ndërtojnë' skenarin për kualifikimin e 'Axurrëve'

Shqipëria, nuk është aq e lehtë për t'u mposhtur, mediat italiane 'ndërtojnë' skenarin për kualifikimin e 'Axurrëve'

13:13, 20/06/2024

Shqipëria konfirmoi se nuk është aq e lehtë për t'u mposhtur pas një barazimi 2-2 me Kroacinë, që ka një ndikim të rëndësishëm në shanset e Italisë për t'u kualifikuar në eliminatoret e EURO 2024. 

Ndryshe nga humbja 2-1 në ndeshjen hapëse, këtë herë Shqipëria arriti të shënonte një nga ato raste të vona dhe rrëmbeu një barazim 2-2.

Kjo do të thotë që pas dy ndeshjeve në Grupin B, Shqipëria dhe Kroacia kanë vetëm një pikë për të treguar për të.

Pra, pavarësisht se çfarë do të ndodhë në përballjen e nesërme në krye të grupit, Italia në skenarin më të keq do të shkojë në ndeshjen finale me Kroacinë me dy pikë avantazh ndaj grupit pasues.

Nëse Shqipëria nuk arrin të mposhtë Spanjën, atëherë Italia mund të barazojë me Kroacinë në ndeshjen finale dhe të kualifikohet si një nga dy më të mirat.

Zhvillimi më i rëndësishëm është se nëse Nazionale mundin Spanjën të enjten, ata tashmë janë kualifikuar për në raundin e 16-të dhe garantojnë vendin e parë.

Kjo sepse edhe nëse humbin nga Kroacia dhe Spanja mund Shqipërinë, do të përfundojë me pikë të barabarta dhe Italia do të ketë rekordin superior ballë për ballë.

Nëse Shqipëria mposht Spanjën, atëherë edhe ata kanë një rekord inferior ballë për ballë me Italinë, pasi kanë humbur ndeshjen e parë 2-1.

Por, nëse Italia humbet nga Spanja, atëherë do të ishte një përballje me Kroacinë për vendin e dytë në përballjen finale.

Nga Kroacia pritej më shumë në këtë turne, duke pasur parasysh se kishte zënë vendin e tretë në Botërorin 2022 në Katar.

Ata dominuan topin kundër Spanjës dhe Shqipërisë, por nuk arritën të numëronin me gola. Football Italia 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco