Francë, paralajmërohen rreziqe të mëdha nga i nxehti për sportistët në Lojërat Olimpike

Francë, paralajmërohen rreziqe të mëdha nga i nxehti për sportistët në Lojërat Olimpike

13:04, 18/06/2024

Paris – Një raport i ri i mbështetur nga shkencëtarët e klimës dhe sportistët paralajmëroi të martën për rreziqet e temperaturave ekstremisht të larta në Lojërat Olimpike të Parisit të këtij viti.

Raporti "Unazat e zjarrit” - një bashkëpunim midis organizatës jofitimprurëse Climate Central, akademikëve në Universitetin britanik të Portsmouth dhe 11 sportistëve olimpikë - thotë se kushtet në Paris mund të jenë më të këqija se në Lojërat e fundit në Tokio në 2021.

Raporti paralajmëron se "nxehtësia e fortë në Lojërat Olimpike të Parisit në korrik-gusht 2024 mund të çojë në kolapsin e sportistëve në gara dhe në rastin më të keq, në vdekjen e tyre gjatë Lojërave".

Studimi i shtohet një numri në rritje të thirrjeve nga sportistët për të rregulluar oraret dhe kohën e aktiviteteve për të marrë parasysh tendosjen fizike të konkurrimit në temperatura më të larta të shkaktuar nga ngrohja globale.

Raporti "Unazat e zjarrit" u bëri thirrje organizatorëve të garave që zakonisht zhvillohen në kulmin e verës në hemisferën veriore -- si Olimpiada ose Kupa e Botës në futboll – që ta mendojnë edhe njëherë planin e tyre.

Ata gjithashtu duhet të ofrojnë plane të përmirësuara të rihidrimit dhe freskimit për sportistët dhe tifozët për të shmangur rrezikun e goditjes nga nxehtësia, argumentoi studimi.
Lojërat Olimpike të Parisit, të cilat zhvillohen nga 26 korriku deri më 11 gusht, do të zhvillohen në muajt më të ngrohtë në kryeqytetin francez, i cili është goditur nga një seri valësh rekord të nxehtit në vitet e fundit.

Më shumë se 5,000 njerëz vdiqën në Francë si rezultat i nxehtësisë së nxehtë të verës vitin e kaluar kur u regjistruan temperatura të reja lokale mbi 40 gradë Celsius (104 Fahrenheit) në të gjithë vendin, sipas të dhënave të shëndetit publik.

Një studim në revistën Lancet Planet Health majin e kaluar zbuloi se Parisi kishte shkallën më të lartë të vdekjeve nga nxehtësia në 854 qytete dhe qytete evropiane, pjesërisht për shkak të mungesës së hapësirave së gjelbra dhe popullsisë së dendur.

Më shumë sesa temperaturat e larta, shiu i pandërprerë është aktualisht shqetësimi më i madh për organizatorët lidhur me motin, me rrebeshe të rregullta në maj dhe qershor që çojnë në rryma jashtëzakonisht të forta në lumin Senë dhe cilësi të dobët të ujit.

Në Senë do të mbahet një paradë me varka gjatë ceremonisë së paprecedentë të hapjes që planifikohet për 26 korrik, si dhe aktivitetet e notit në triatlon dhe noti maratonë -- nëse ndotja s’do të bëhet problem./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco