Europa League/ Lukaku vendimtar direkt, i jep 3 pikët Roma-s! Liverpool përmbys LASK në Austri

Europa League/ Lukaku vendimtar direkt, i jep 3 pikët Roma-s! Liverpool përmbys LASK në Austri

20:58, 21/09/2023

Roma ka arritur sonte një fitore të rëndësishme duke siguruar 3 pikët e para në grupin G të Europa League pasi mundi Sherif Tiraspolin në Moldavi me golin vendimtar të Romelu Lukakut, që pas rrjetës së realizuar në fundjavë ndaj Empolit, ka gjetur sërish rrugën e golit (një aksion super i bukur për verdhekuqtë e Jose Mourinhos)

Një ndeshje aspak e lehtë për Roma-n pasi vendasit kishin arritur të gjenin barazimin në pjesën e dytë pasi 45′ e para u mbyllën 0-1 për italianët pas një autogoli dhuratë nga moldavët. Roma që fiton kështu sfidën e parë, ashtu si Slavia Praga në të njëjtin grup.

Sukses me përmbysje në Austri për Liverpool-in e Jurgen Klopp. Skuadra “reds” e pa vetën në disavantazh ndaj LASK në 45′ e para pasi Flecker realizoi golin e 1-0 për vendasit. Por, në 45′ e dyta, yjet e ekipit anglez, Darwn Nunez, Diaz dhe Salah sollën 3 pikët e para në grupin E, aty ku sfida tjetër mes St Gilloise dhe Toulouse u mbyll 1-1 në Belgjikë.

Fitore e thelle 4-0 per ekipin me simpatik te momentit, Bayer Leverkusen. Skuadra e drejtuar nga Xabi Alonso mbylli praktikën suedeze “Hacken” shume shpejt. Fitore e bukur edhe nga Rennes 3-0 ndaj Maccabi dhe Panathinaikosit ndaj Villareal 2-0.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco