Vdes njeriu i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda

Vdes njeriu i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda

11:53, 06/06/2023

Vrapuesi amerikan Jim Hines, njeriu i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda, ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare.

Ai theu rekordin në vitin 1968, kur regjistroi 9.9 sekonda në Kampionatin Amerikan. Hines theu rekordin e tij menjëherë pasi fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike të vitit 1968, ku një kohëmatës elektronik në Mexico City e regjistroi atë në 9.95 sekonda.

 

Rekordi i tij u mbajt për gati 15 vjet derisa Calvin Smith vrapoi një kohë prej 9.93 në 1983.

Vdekja e tij u njoftua në një deklaratë nga Ëorld Athletics. Organizata tha se është “thellësisht e pikëlluar” nga lajmi.

Si Lojërat Olimpike, ashtu edhe ato të SHBA, ndanë ngushëllime për Hines në Tëitter. “Sporti ka humbur një legjendë,” tha USA Track and Field.

Hines lindi në shtetin e Arkansas në vitin 1946, por u rrit në Oakland, Kaliforni.

Ai kishte një dashuri të hershme për sportin, përkatësisht bejsbollin, por tregoi një talent të vërtetë për sprintin si adoleshent. Ai ndoqi Universitetin Jugor të Teksasit, ku vrapoi për ekipin e pista Tigers përpara se të konkurronte në kampionatet kombëtare.

Përveç fitores në 100 metra në Lojërat Olimpike të Meksikës, ai ishte gjithashtu pjesë e ekipit amerikan të stafetës 4×100 metra, i cili fitoi një medalje të artë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco