Dihet klubi i ri i Benzemas, sulmuesi francez nuk mundi të refuzonte ofertën monstruoze

Dihet klubi i ri i Benzemas, sulmuesi francez nuk mundi të refuzonte ofertën monstruoze

13:35, 04/06/2023

Sulmuesi francez Karim Benzema ka vendosur të largohet nga Real Madridi pas 14 sezonesh në skuadrën spanjolle, duke rënë dakord të kalojë te Al Ittihad nga Arabia Saudite, sipas mediave me reputacion në Spanjë.

Benzema kishte rënë dakord më parë të zgjaste kontratën e tij me Realin deri në vitin 2024, por oferta e Al Ittihad ishte shumë e mirë për t'u refuzuar - 200 milionë euro për dy sezone, pa përfshirë taksat.

Pritet që francezi të zyrtarizojë transferimin në Arabinë Saudite javën e ardhshme, ku do t'i bashkohet Cristiano Ronaldos, i cili luan për Al Nassr.

Javën e kaluar, Benzema u takua me presidentin e Real Madridit, Florentino Perez për të diskutuar statusin e tij dhe megjithëse Perez u përpoq ta bindte Benzeman të qëndronte te Real, francezi ishte i vendosur të largohej dhe Reali e respektoi vendimin e tij.

 

Një nderim ceremonial institucional dhe lamtumira për Benzema do të bëhet në Ciudad Real Madrid të martën, më 6 qershor. Ceremonia do të zbukurohet nga prania e presidentit Florentino Pérez, i cili synon të nderojë ikonën në largim të Klubit Mbretëror.

Benzema mbërriti në Madrid në vitin 2009 në moshën 21-vjeçare dhe u bë sulmuesi kryesor i klubit për më shumë se një dekadë gjatë një prej epokave më të famshme të klubit madrilen. Gjatë këtyre 14 viteve, ai fitoi 25 trofe, pesë prej të cilëve ishin Champions League.

Ai largohet si golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e klubit, me një numër mbresëlënës prej 353 golash, pas vetëm Cristiano Ronaldos (450). Veç kësaj, Benzema është lojtari i huaj që ka veshur më së shumti fanellën e Real Madridit (647 paraqitje), duke siguruar kështu pozitën e pestë në renditjen e përgjithshme, përpara Raul, Casillas, Sanchis dhe Hierro.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco