Egnatia futet në histori, ja 'Libri i Artë' i 71 Kupave të Shqipërisë

Egnatia futet në histori, ja 'Libri i Artë' i 71 Kupave të Shqipërisë

21:57, 01/06/2023

Egnatia shpallet ekipi fitues i edicionit të 71-të të Kupës së Shqipërisë , pasi mundi me rezultatin minimal 1-0 Tiranën në stadiumin “Elbasan Arena”. Goli i vetëm i kësaj finaleje për rrogozhinasit u shënua nga Xhekson në minutën e 114-të të takimit.

Për sa i përket ekipeve që kanë fituar më shumë herë trofeun e Kupës së Shqipërisë, vendi i parë mbahet nga Tirana, me 16 trofe, e ndjekur nga Partizani me 15 dhe Dinamo me 13.  

 LIBRI I ARTË I KUPËS SË SHQIPËRISË: 

2022-23: TIRANA-EGNATIA 0-1 

2021-22: VLLAZNIA-LAÇI 2-1 

2020-21: VLLAZNIA-SKËNDERBEU 1-0 

2019-20: TEUTA-TIRANA 2-0 

2018-19: KUKËSI – Tirana 2-1 

2017-18: SKËNDERBEU – Laçi 1-0 

2016-17: TIRANA – Skënderbeu 3-1 (120’) 

2015-16: KUKËSI – Laçi 1-1 (5-3p) 

2014-15: Kukësi – LAÇI 1-2 

2013-14: FLAMURTARI – Kukësi 1-0 

2012-13: LAÇI – Bylis 0-0, 1-0 (120’) 

2011-12: TIRANA – Skënderbeu 0-0, 1-0 (120’) 

2010-11: TIRANA – Dinamo 1-1 (4-3p) 

2009-10: BESA – Vllaznia 1-1, 2-1 (120’) 

2008-09: FLAMURTARI – Tirana 2-1 

2007-08: VLLAZNIA -Tirana 2-0  

2006-07: BESA – Teuta 3-2 

2005-06: TIRANA – Vllaznia 1-0 

2004-05: TEUTA – Tirana 0-0 (6-5p) 

2003-04: PARTIZANI – Dinamo 1-0 

2002-03: DINAMO – Teuta 1-0 

2001-02: TIRANA – Dinamo 1-0 

2000-01: TIRANA – Teuta 5-0  

99-2000: TEUTA – Lushnja 0-0 (5-4p)  

1998-99: TIRANA – Vllaznia 0-0 (3-0p) 

1997-98: APOLONIA – Lushnja 1-0 

1996-97: PARTIZANI – Flamurtari 2-2 (4-3p) 

1995-96: TIRANA – Flamurtari 1-1 (4-3p) 

1994-95: TEUTA – Tirana 0-0 (4-3p) 

1993-94: Teuta – TIRANA 0-0, 0-1 

1992-93: PARTIZANI – Albpetrol 1-0 

1991-92: ELBASANI – Besa 2-1  

1990-91: PARTIZANI – Flamurtari 1-1 (4-3p) 

1989-90: DINAMO – Flamurtari 1-1 (4-2p)  

1988-89: DINAMO – Partizani 0-0, 3-1 (120’) 

1987-88: FLAMURTARI – Partizani 1-0 

1986-87: VLLAZNIA – Flamurtari 3-0, 1-3  

1985-86: 17 NËNTORI – Vllaznia 3-1  

1984-85: FLAMURTARI – Partizani 2-1 

1983-84: 17 NËNTORI – Flamurtari 2-1 

1982-83: 17 NËNTORI – Flamurtari 1-0 

1981-82: 17 Nëntori – DINAMO 3-2, 0-1 

1980-81: Besa – VLLAZNIA 2-1, 1-5 

1979-80: Labinoti – PARTIZANI 1-1, 0-1 

1978-79: Dinamo – VLLAZNIA 1-1, 1-2 (120’) 

1977-78: DINAMO – Traktori 1-0, 0-0 

1976-77: Dinamo – 17 NËNTORI 2-1, 1-2 (7-8 p) 

1975-76: 17 NËNTORI – Skënderbeu  3-1, 1-0 

1974-75: Lokomotiva – LABINOTI  0-1, 0-1  

1973-74: DINAMO – Partizani 1-0 

1972-73: PARTIZANI – Dinamo 1-0 

1971-72: Besa – VLLAZNIA 2-0, 0-2 (3-5 p) 

1970-71: DINAMO – Besa 2-0   

1969-70: PARTIZANI – Vllaznia 4-0, 0-1 

1969           –                                                       

1968: PARTIZANI – Vllaznia 4-1  

1966-67              – 

1965-66: Vllaznia – PARTIZANI 1-2, 3-4 

1964-65: VLLAZNIA – Skënderbeu 1-0  

1963-64: PARTIZANI – Tomori  3-0 

1962-63: 17 NËNTORI – Besa 2-3, 1-0 (5-3p) 

1962           –                                                       

1961: Besa – PARTIZANI 0-1, 1-1 

1960: Flamurtari – DINAMO 0-1, 0-1 

1959           –                                                       

1958: PARTIZANI – Skënderbeu 4-0  

1957: PARTIZANI – Puna Durrës 2-0 

1956           –                                                       

1955           –                                                       

1954: DINAMO – Partizani 2-1 

1953: DINAMO – Partizani 2-0 

1952: DINAMO – Puna Tiranë 4-1 

1951: DINAMO – Partizani 3-2 

1950: DINAMO – Partizani 2-1 

1949: PARTIZANI – Tirana  1-0 

1948: PARTIZANI -17 Nëntori 5-2 

1938-39: SK TIRANA 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco