Nelson Piquet gjobitet për komente raciste dhe homofobike për Lewis Hamilton

Nelson Piquet gjobitet për komente raciste dhe homofobike për Lewis Hamilton

14:37, 25/03/2023

Tre herë kampioni i botës në Formula 1, Nelson Piquet, është urdhëruar të paguajë pesë milionë Real Brazilian (780,000 £) për komente raciste dhe homofobike për Lewis Hamilton.

Braziliani 70-vjeçar përdori një term fyes racor duke iu referuar Hamiltonit në një intervistë në vitin 2021.

Hamilton bëri thirrje që "mendësitë arkaike" të ndryshojnë pas shfaqjes së pamjeve.

Piquet më vonë kërkoi falje për komentin e tij "të pamenduar keq" racisht abuziv ndaj shoferit britanik të Mercedesit.

Formula 1, ekipi i Mercedesit i Hamiltonit dhe organi drejtues botëror i motorsportit FIA dënuan komentet e Piquet ku ai diskutoi aksidentin midis Hamilton dhe pilotit të Red Bull Max Verstappen, i cili është partneri i vajzës së Piquet, në xhiron e parë të Çmimit të Madh të Britanisë 2021.

Piquet tha se ai "nuk i bëri mbrojtje" vërejtjeve, por shtoi se termi që ai përdori "është një term që është përdorur gjerësisht dhe historikisht në gjuhën portugeze braziliane si sinonim për "djalë" ose "person" dhe kurrë nuk kishte për qëllim të ofendonte". .

Në një intervistë tjetër që u shfaq më vonë, Piquet përdori gjuhë raciste dhe homofobike kur përshkroi sesi Hamilton humbi kampionatin e 2016-ës për Nico Rosberg.

Shtatë herë kampioni botëror Hamilton është piloti i vetëm me ngjyrë në sport.

Akuzat kundër Piquet u ngritën nga katër grupe të të drejtave të njeriut, duke përfshirë Aleancën Kombëtare LGBT+ të Brazilit, e cila kërkonte që Piquet të paguante 10 milionë Real Brazilian për dëmet e pretenduara morale.

Një gjykatë braziliane vendosi të premten se ai duhet të paguajë pesë milionë Real Brazilian (953,000 dollarë), me gjykatësin Pedro Matos de Arrudo që tha se shuma e kompensimit ishte dhënë "në mënyrë që, si shoqëri, një ditë të mund të çlirohemi nga aktet e dëmshme që janë racizëm. dhe homofobia”.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco