'Tërmeti' te Bajerni/ Si bëri presion Tuchel për të marrë detyrën e trajnerit

'Tërmeti' te Bajerni/ Si bëri presion Tuchel për të marrë detyrën e trajnerit

12:27, 25/03/2023

Nga Florian Grove, BILD

Shkarkimi i trajnerit Julian Nagelsmann. A ishte presion nga jashtë? A e panë veten bosat e Bajernit nën presionin e kohës?

Siç raporton portali i respektuar sportiv ‘The Athletic’ në një shkrim të gazetarit gjerman, Raphael Honigstein, Kahn, Salihamidzic nuk e kishin planifikuar këtë ‘prerje’.

Arsyeja: një ultimatum nga pasuesi i Nagelsmann, Thomas Tuchel.

Sipas të dhënave, një vendim nëse do të vazhdohej të punohej me Nagelsmann ishte planifikuar të merrej në verë.

Dallimi i madh për Nagelsmann: Me një sukses të mundshëm deri në tripletë, ai do të kishte mundësi të mblidhte argumente për veten deri në verë. Sidomos pas fitoreve ndaj PSD dhe çerekfinaleve të kundër ManCity me ish-trajnerin e Bajernit, Pep Guardiola...

Por më pas gjërat ndryshuan.

Sipas ‘The Athletic’, Thomas Tuchel e shtoi presionin me këshilltarët e tij, duke mos dashur të priste më.

Artikulli thotë: “Bajernit iu dha në mënyrë të qartë se duhet të veprojnë tani nëse nuk duan të rrezikojnë që ai të nënshkruajë me palë të tjerë të interesuara”.

Sipas informacioneve të BILD, ka pasur vërtet presion kohe. Tuchel donte sigurinë e planifikimit. Bajerni duhej të merrte një vendim.

Për t’i bërë gjërat më keq, Tuchel, i cili ishte konsideruar prej kohësh si trajneri i ëndrrave të klubit për të ardhmen, kishte rrëshqitur njëherë tjetër nga rrjeta e kampioneve rekord në pranverën e vitit 2018. Në atë kohë ai nënshkroi me PSF në vend që të priste një sinjal nga drejtuesit e Bajernit që kishin kërkuar pak më shumë kohë.

Tani ai ishte i lirë për Bajernin pothuajse gjysmë viti pas punës së tij te Çelsi. Por pyetja ishte: edhe për sa kohë?

Ai ishte në listën e dëshirave të klubeve Totenham dhe Real Madrid. Sipas ‘The Athletic’, edhe ish-klubi i PSD ishte i interesuar për rikthimin e tij.

Kjo krijoi një situatë: ose tani, ose kurrë për Bajernin.

Në fund, a bëri kjo që drejtuesit të shprehnin pakënaqësinë e tyre në zhvillim ndaj Nagelsmann pas humbjes 2-1 ndaj Bajernit të Leverkusenit ndryshe nga sa do kishin vepruar në rrethana të tjera? dhe për të marrë masa dhe për t’i bërë vendin gati Tuchel në stolin e trajnerit?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco