Cristiano bën histori!

Cristiano bën histori!

10:42, 24/03/2023

Cristiano Ronaldo vazhdon të grumbullojë rekorde. 

Ylli nga Madeira u bë futbollisti në histori me më shumë paraqitje kundër Lihtenshtajnit, duke arritur në 197 me Portugalinë. 

Në këtë mënyrë ai ia kalon me një Kuvajtit Bader Al-Mutawa, me të cilin e ndante atë nder deri tani. 

Cristiano është tashmë lojtari ndërkombëtar i të gjitha kohërave me më shumë ndeshje (197) dhe gjithashtu me më shumë gola (120), pas dy të shënuarve kundër Lihtenshtajnit të dobët në debutimin e Roberto Martínez. 

Mund të ishte edhe një hat-trick, por UEFA në fillim ia dha golin Cancelos. 

Në çdo rast, një sukses për një futbollist që në moshën 38-vjeçare vazhdon të grumbullojë rekorde të pabesueshme.

Për krahasim, 197 ndeshjet e Cristianos kalojnë ato të legjendave të tjera që janë ende aktive edhe pse tashmë janë tërhequr nga kombëtarja, si Sergio Ramos (180) ose Gianluigi Buffon (176), Messi ka 172. 

Portugezi debutoi me kombëtaren e tij në vitin 2003 në një miqësore kundër Kazakistanit. 

Në 20 vitet që luan për vendin e tij, nuk ka humbur asnjë nga turnetë e mëdha të luajtura, as Eurokupën e vitit 2016 dhe Ligën e Kombeve në 2019-ën – deri tani dy titujt e arritur me Portugalinë-.

Cristiano, i cili po kthehej në kombëtare pas një Botërori të vështirë ku humbi pronësinë, u hodh që në fillim në pikën e sulmit në dëm të Gonçalo Ramos, pikërisht futbollistit që kishte marrë detyrën në Katar. 

Me Roberto Martínez tabelat duket se kanë ndryshuar dhe në ndeshjen e tij të parë ai i dha sërish pronësinë mitit portugez, tashmë në radhët e saudit Al Nassr.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco