Legjenda gjermane e quajti PSG-në një eksperiment të papërfunduar: Ata nuk janë një ekip, por një dyqan luksi

Legjenda gjermane e quajti PSG-në një eksperiment të papërfunduar: Ata nuk janë një ekip, por një dyqan luksi

18:48, 22/03/2023

Ish-kampioni i botës me Gjermaninë në vitin 2014 dhe kapiteni i Bayern Munichut, Philipp Lahm foli sinqerisht për PSG-në në rubrikën e tij javore në të përditshmen gjermane 'Die Zeit'.

Për të, PSG nuk është një ekip, por një dyqan luksoz i pronarëve të tyre nga Katari.

Sipas Lahm, kampionët e Francës kanë lojtarë fantastikë si Kylian Mbappé, Lionel Messi dhe Neymar, por si ekip kanë dështuar.

"Ky ekip i mbiçmuar është si një dyqan luksoz që shfaq pjesët e tij më të çmuara, të cilat të gjithë i admirojnë, por askush nuk mund t'i përballojë," shkroi Lahm.

"Ato garantojnë shumë vëmendje dhe spektakël, por kur shpenzon kaq shumë para dhe merr të kundërtën e cilësisë, nuk është mirë. Politikisht, investimi i PSG-së mund të ketë dhënë rezultat. Popullariteti i futbollit e bën atë një instrument të përshtatshëm për qëllime të tjera. E tillë është bota, por futbolli është diçka tjetër. Skuadrat e mëdha, me të cilat njerëzit identifikohen, zhvillohen përmes një procesi. Ky proces mund të ketë sukses vetëm me bashkëpunim, solidaritet dhe bashkim. Këto janë vlerat e Evropës, por jo të PSG-së. Prandaj ky klub mbetet një eksperiment i papërfunduar”, shtoi legjenda gjermane e futbollit.

Lahm vuri në dukje se PSG "nuk është një skuadër" sepse "ato luajnë pa frymëzim dhe i japin audiencës një spektakël jo të përbashkët".

PSG, në pronësi të Katarit që nga viti 2021, nuk e ka fituar ende Ligën e Kampionëve dhe është eliminuar në 1/16-at këtë sezon nga Bayerni.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco