SHBA/ I zhdukur një vit më parë, gjendet trupi i yllit të ligës së rugbit

SHBA/ I zhdukur një vit më parë, gjendet trupi i yllit të ligës së rugbit

13:00, 20/03/2023

Ish-lojtari i St Helens, 37, Bryn Hargreaves u raportua i zhdukur pasi ai nuk u paraqit në punë janarin e kaluar, duke shkaktuar një gjueti të madhe policore.

Kur oficerët mbërritën në apartamentin e tij në Morgantoën në Virxhinia Perëndimore, ata gjetën derën e tij të hapur dhe dushin e tij ende duke punuar, dhe të gjitha gjërat e tij, duke përfshirë telefonin dhe laptopin e Apple, duke shkaktuar frikë se ai  ishte rrëmbyer.

Duke njoftuar lajmin, vëllai i tij Gareth shkroi dje në Facebook:  'RIP Bryn Hargreaves. Me trishtim të jashtëzakonshëm mund të konfirmoj se pas 14 muajsh e kemi gjetur më në fund Bryn. 

Ne ende nuk e dimë shkakun e vdekjes apo çfarë ka ndodhur në të vërtetë më 1/3/22. Faleminderit të gjithë atyre që kanë ndihmuar në kërkim.'

Nëna e tij Maria Andreës gjithashtu shkroi në mediat sociale: "Nuk është diçka që doja ta ndaja. Unë jam paksa #zemërthyer. Djali im i bukur Bryn. Nuk mund të mendoj asnjë fjalë për të përshkruar dhimbjen xx.'

Në kohën e zhdukjes së tij, Bryn punonte si inspektor sigurie për tubacionet e gazit dhe naftës dhe jetonte vetëm në një apartament me tre dhoma gjumi pas divorcit nga Amy Bombard dy vjet më parë.

Familja e Bryn foli për herë të fundit me të në Facetime më 3 janar 2021, me vëllain e tij Gareth duke thënë se ai 'dukej mirë'.

Një zëdhënës i Zyrës së Sherifit të Qarkut Monongalia tha në kohën e zhdukjes së tij se Bryn iu raportua i zhdukur më 16 janar.

Qentë Sniffer u vendosën në zonën Cheat Lake të Morgantoën, por pa dobi. Gareth tha në atë kohë: 'Është pothuajse sikur të ishte rrëmbyer nga dushi.

“Është sigurisht një frikë e imja. Është e qartë se ai kishte probleme me shëndetin mendor dhe kishte dhimbje të forta në shpinë nga një aksident me makinë në dhjetor.

“Unë mendoj se policia mendoi se ai i kishte bërë diçka vetes dhe kjo sigurisht që është një mundësi që ne gjithashtu i frikësohemi. Por pesë muaj më vonë, me siguri do të ishte shfaqur një trup.

"Është pak e çuditshme nëse dëshironi të zhdukeni për të lënë apartamentin tuaj të hapur me të gjithë ID-në tuaj dhe disa nga pasuritë tuaja të çmuara.

“Është një nga arsyet që nuk mund ta lë këtë. Nëse ai ka kaluar një kohë të plehrave dhe ka mjaftuar kështu që ai është hequr, kjo është mjaft e drejtë.

"Por nëse diçka ka ndodhur dhe ne nuk jemi përpjekur ta ndihmojmë apo ta gjejmë atë, nuk mund ta fal kurrë veten."

Hetuesit filluan një gjueti, e cila nuk gjeti asnjë pistë përfundimtare.

Familja e tij hapi një faqe GoFundMe për të mbledhur 20,000 £ për të paguar për një hetues privat, megjithatë të gjitha kërkimet dolën bosh.

Nëna dhe vëllai i tij fluturuan për në SHBA më 28 janar për shtatë javë për të kërkuar Bryn.

Bryn, nga Wigan, bëri 175 paraqitje në ligën më të mirë të sportit, Super League, për Wigan Warriors, St Helens dhe Bradford Bulls.

Ai u tërhoq nga regbi vetëm 26 vjeç pasi u zhgënjye me lojën dhe më pas u transferua në SHBA.

Bryn punonte në industrinë e naftës dhe gazit dhe jetonte në Pittsburgh me gruan e tij amerikane Amy, të cilën e takoi me pushime në Meksikë në vitin 2013. 

Ai u martua me Amy-n në një ceremoni në Pittsburgh ku morën pjesë të dy familjet e tyre, por pas katër vitesh ata filluan të jetonin të ndarë dhe përfundimisht paraqitën kërkesën për divorc.

Miqtë e shqetësuar thanë për Mirror se divorci 'duhet ta ketë shkatërruar atë' sepse ai ishte 'shumë i lumtur' kur u martuan.

Kur çifti u nda, ai u transferua në Virxhinia Perëndimore, por Gareth tha se Bryn ndihej i izoluar gjatë bllokimit të Covid dhe sugjeroi që ai mund të kthehej në Londër.

Dhjetorin e kaluar, Bryn u përfshi në një aksident me Jeep-in e tij, duke e lënë atë me dhimbje të forta në shpinë duke u mbështet tek Uber për të lëvizur. 

Gareth më parë tha se hetuesi privat kishte pyetur policinë nëse ai mund të kërkonte një liqen për trupin e Bryn dhe konfirmoi se ai kishte disa probleme të shëndetit mendor.

Por ai kishte pretenduar se policia nuk do të jepte leje për kërkimin dhe megjithëse familja kishte para për një hetim privat, kjo i ndaloi ata të ecnin përpara. 

Gareth tha më parë: 'Hetuesi privat tha se nuk mund të gjente ndonjë provë konkrete për asgjë.

“Por ai besonte se Bryn ishte në një gjendje të keqe mendore dhe ai kishte më shumë prova për ta mbështetur këtë.

“Ai besonte se kishte më shumë gjasa të kishte kryer vetëvrasje, gjë që ne e dinim se ishte një mundësi e fortë. Ai donte të kërkonte përsëri liqenin sepse besonte se kërkimi fillestar kishte disa dobësi. Por policia nuk do ta lejonte këtë.'

Gareth tha se ai personalisht kishte 'luftuar' që të mos merrte përgjigje për vendndodhjen e vëllait të tij pasi ai ishte zhdukur papritmas.

Dhe ai kishte pohuar se kishte pasur linja hetimi që policia duhej t'i kishte ndjekur menjëherë pasi ai u zhduk.

Ai tha: 'Telefoni i tij nuk është aksesuar kurrë, ata nuk kanë qenë në gjendje. Ata kurrë nuk e kontrolluan vërtet CCTV-në nëse jam i sinqertë, gjë që ishte pak zhgënjyese.'

Mjerisht, askush nuk ishte në gjendje të jepte një datë ose vendndodhje se ku ishte parë për herë të fundit ose çfarë kishte veshur, gjë që policia tha se pengoi përpjekjet e tyre për ta gjetur atë.

Pasi lajmi për vdekjen e Bryn u shpërnda në mediat sociale, miqtë dhe familja e tjerë i bënë homazhe sportistit 'dashamirës' dhe 'butë'.

Një i afërm shkroi: 'Zemërthyer. Nipi im ishte një gjigant i sjellshëm, i rezervuar dhe i butë dhe të dha krahun e djathtë.'

Një mik shtoi: 'RIP Bryn Hargreaves miku i vjetër.. tragjike e gjithë kjo vazhdon kohët e fundit me miqtë dhe shokët e ngushtë nga rritja dhe duke luajtur regbi duke shkuar.

Një tjetër tha: 'Për të gjithë familjen, më vjen shumë keq për humbjen e Bryn. Koha nuk ka qenë e lehtë gjatë 14 muajve të fundit. Bryn ndikoi te të gjithë ata me të cilët vinte në kontakt dhe ai u dashurua nga shumë njerëz'.

Nuk është përcaktuar ende asnjë shkak i vdekjes. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco