Manchester United mund të mos luajë në Ligën e Kampionëve në edicionin e ri edhe nëse kualifikohet

Manchester United mund të mos luajë në Ligën e Kampionëve në edicionin e ri edhe nëse kualifikohet

15:33, 08/02/2023

Manchester United dhe PSG mund të kenë të ardhme të komplikuara në Ligën e Kampionëve, nëse investitorët e Katarit vendosin të blejnë gjigantin e Ligës Premier.

Që nga nëntori, tifozët e United kanë qenë në pritje të ndonjë lajmi se kush mund të përpiqet të blejë klubin, pasi familja Glazer zbuloi se do të ishte gati për të shitur klubin.

Baza e tifozëve nuk ka qenë e kënaqur me pronësinë nga amerikanët, të cilët kanë qenë më të fokusuar në fitimin e parave dhe nxjerrjen e investimeve që kanë bërë, sesa çdo sukses sportiv.

Sir Jim Ratcliffe ka qenë një nga favoritët për të blerë klubin, ndërsa u zbulua të mërkurën se investitorët e Katarit janë duke përgatitur një ofertë.

Ata mund të shpenzojnë mbi 8 miliardë euro për të blerë klubin, duke pompuar para në riparimin e Old Trafford dhe duke i dhënë Erik ten Hag një buxhet të madh për transferime.

Megjithatë, është theksuar se nëse skuadra e Ligës Premier blihet nga Qatar Sports Investments, atëherë ata nuk do të mund të hyjnë në Ligën e Kampionëve.

QSI aktualisht zotëron PSG-në, pasi i ka blerë në vitin 2011, dhe sipas një rregulli të UEFA-s, të futur në vitin 1990, dy klube në kompeticion nuk mund të jenë në pronësi të të njëjtëve njerëz.

Rregulli “Integriteti i garave të klubeve në UEFA: Pavarësia e klubeve” thotë se dy klube në të njëjtin kompeticion nuk mund të jenë në pronësi të drejtpërdrejtë ose të tërthortë nga i njëjti grup pronësie.

Prandaj QSI nuk do të jetë në gjendje të jetë në krye të të dy klubeve dhe të shpresojë që të dyja të jenë në Ligën e Kampionëve.

Kjo do të thotë që çdo investim i Katarit në United ka të ngjarë të vijë nga jashtë grupit dhe më pas klubet do të duhet të bindin UEFA-n se ka mjaft ndarje që ata nuk janë të përfshirë në mënyrë indirekte.

E njëjta gjë ndodhi me RB Leipzig dhe Red Bull Salzburg, të dy në pronësi të grupit Red Bull, kur u kualifikuan në garën më të mirë të klubeve evropiane në 2017.

Pas ekzaminimit të të dy klubeve në verën e vitit 2017, UEFA vendosi që të dy klubet ishin ‘të pavarura në mënyrë të përshtatshme’ nga korporata Red Bull dhe të ndryshme nga njëri-tjetri që mund të konkurronin në të njëjtin kompeticion.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco