Spanja po gumëzhin për golin e Barcelonës në derbi: Kjo është e padrejtë

Spanja po gumëzhin për golin e Barcelonës në derbi: Kjo është e padrejtë

11:40, 02/02/2023

Barcelona arriti një  fitore të rëndësishme në derbin e javës së 19-të të La Ligës. Katalanasit triumfuan me rezultatin 2-1 ndaj Betis dhe kështu u shkëputën me tetë pikë në krye nga kampioni aktual Real. Edhe pse rivali i saj më i madh ka një ndeshje më pak, është e qartë se ky është një triumf i madh sepse Barça mban vendin e parë në gjysmë të kampionatit me 50 nga 57 pikë të mundshme në pjesën e parë të sezonit. Megjithatë, lojtarët, trajneri dhe tifozët e Betisit dhe mediat pro Realit të Madridit theksojnë se goli i parë i Barcelonës ishte “ilegal”.

Betis kritikon ashpër arbitrin duke pretenduar se ka bërë dëm të dyfishtë në këtë situatë

Në minutën e 65-të, Barcelona kaloi në avantazh me golin e Raphinhas, i cili shënoi pas një asisti të Balde. Frenkie de Jong e nisi aksionin me një pasim nga goditja e lirë pas një faulli ndaj Gavi. Ai lojtar i lirë quhet "i diskutueshëm" nga Marca dhe As, dhe "ilegal" nga Betis. Lojtari i Betis Juanmi pohon: "Ne i thamë arbitrit se ai nuk e pati të qartë – veprimin e Barçës që i parapriu një faull ndaj lojtarit tonë Aitor."

 

 

Trajneri i Betis Manuel Pellegrini shtoi në konferencën për shtyp pas ndeshjes: “Barcelona kreu një goditje dënimi 20 metra larg vendit ku është kryer faulli”. Prandaj Betis fajëson arbitrin De Burgos Bengoetxea për dëmtimin e dyfishtë në këtë situatë. Se gjuajtjes së lirë për Barcelonën i parapriu një faull i pa dhënë për Betisin dhe më pas Gavi e mori goditjen e lirë larg vendit ku ishte në të vërtetë duke vazhduar të vraponte pasi u faullua dhe më pas u afrua shumë më afër portës së Betisit.

Mediat madrilene janë gjithashtu të pakënaqura që arbitri “favorizon Barcelonën”

De Jong kreu jo në vendin e duhur një goditje dënimi, që pasoi me një gol për Barcelonën. “Ky veprim për Betisin përfaqëson një favor të qartë për Barcelonën dhe më e pakta që duhej të bënte gjyqtari ishte të ndalonte sulmin e Barçës dhe të përsëriste goditjen e lirë nga vendi ku ndodhi në të vërtetë shkelja”, shkruan Marca. Kjo goditje e lirë është tema e ditës në Spanjë, pasi prej saj erdhi triumfi i Barcelonës, ​​që shkëputet nga Reali dhe nis rrugëtimin drejt titullit dhe e lë Betisin pa pikë të rëndësishme në luftën për Champions League.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco