Vazhdon rënia e Cristiano Ronaldos në listën e transferimeve më të shtrenjta në histori të futbollit

Vazhdon rënia e Cristiano Ronaldos në listën e transferimeve më të shtrenjta në histori të futbollit

15:49, 01/02/2023

Lëvizja e Cristiano Ronaldos për 113 milionë euro në Juventus është në prag të largimit nga top 10-ja e transferimeve më të shtrenjta të të gjitha kohërave, pasi Chelsea nënshkroi Enzo Fernandez për 121 milionë euro.

Argjentinasi përfundoi lëvizjen e tij rekorde britanike në Stamford Bridge nga Benfica në ditën e fundit pas javëve të negociatave se a do të paguhej klauzola e tij e lirimit apo jo.

Lëvizja e bujshme e fituesit të Kupës së Botës është tani e teta më e shtrenjta në historinë e transferimeve, duke vendosur mbi transferimin e Ronaldos në Torino në vitin 2018.

Transferimi i Ronaldos me 113 milionë euro në Juventus duket vetëm një pjesë e vogël e transferimit, krahasuar me atë të Neymarit prej 222 milionë eurosh në PSG nga Barcelona në vitin 2017 – që ende mbetet transferimi rekord botëror.

Shoku i skuadrës së brazilianit në PSG, Kylian Mbappe, zë vendin e dytë pasi ai vulosi një transferim prej 180 milionë euro në Parc des Princes nga skuadra tjetër e Ligue 1, Monaco.

Në një epokë tarifash marramendëse në të gjithë Evropën, Eden Hazard, Philippe Coutinho dhe Ousmane Dembele mbushin pjesën tjetër të pesë vendeve të para.

Ish-anësori i Chelseat, Hazard, përfundoi një lëvizje të bujshme prej 160 milionë eurosh te Real Madrid, ku u bë lojtari më i shtrenjtë i klubit ndonjëherë.

Ndërkohë Coutinho u largua nga Liverpool për t’iu bashkuar gjigantëve katalanas Barcelonës në një marrëveshje me vlerë 155 milionë euro në vitin 2018.

Dembele ishte gjithashtu një nënshkrim i peshave të rënda në Camp Nou, duke vënë në letër një marrëveshje me vlerë 145 milionë euro pas largimit nga Borussia Dortmund në 2017.

Edhe pse Fernandez ka thyer rekordin e transferimeve britanike, tarifa e tij masive është ende e vogël në krahasim me dyshen e Atletico Madridit, Joao Felix dhe Antoine Griezmann.

Felix, i cili aktualisht është në huazim te Chelsea, nënshkroi për skuadrën madrilene nga Benfica për 130 milionë euro, ndërsa Griezmann kompletoi 125 milionë euro për t’iu bashkuar Barcelonës, përpara se të kthehej në Wanda Metropolitano verën e kaluar.

Kjo i lë Ronaldo, Paul Pogban dhe Jack Grealishin në vendin e nëntë të përbashkët – të gjithë duke bërë nënshkrime 113 milionë për klubet e tyre përkatëse.

Transferimi i madh i Grealish nga Aston Villa ishte rekordi i mëparshëm britanik përpara se Fernandez të vuloste kalimin e tij në janar te Chelsea.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco