Zidane, katër stola të mundshme

Zidane, katër stola të mundshme

11:59, 28/01/2023

Pas rinovimit të Deschamps në krye të skuadrës franceze deri në vitin 2026, Marseillais po shqyrton katër stolat si alternativa të mundshme për  Zinedine Zidane.

 Sipas RMC Sport, katër skuadrat që ai mund të stërvisë janë PSG, Bayern, Juventus dhe Real Madrid , megjithëse ky opsion është shumë i largët.

Sa i përket parizienëve, negociatat u intensifikuan në muajin qershor. 

Si Katari ashtu edhe Al Khelaïfi, ndryshe nga Luis Campos, i cili gjithmonë ka mbrojtur nënshkrimin e Galtier, i kanë përcjellë Zidane dëshirën e tyre që ai të marrë frenat e pankinës. 

Pas një periudhe të gjatë dhe të zgjatur reflektimi, Zizou më në fund e refuzoi ofertën duke i dhënë përparësi ekipit francez. 

Mirëpo, pas vazhdimësisë së Deschamps, nuk përjashtohet që, nëse këtë sezon në Champions League ndodh një fatkeqësi, si vitin e kaluar ndaj Real Madridit, Galtier të jetë në qendër të vëmendjes.

Një tjetër alternativë është Juventusi.

 La Vecchia Signora nuk po kalon momentin e saj më të mirë sportiv pasi është sanksionuar me 15 pikë për një krim të fitimeve kapitale. 

Megjithatë, Zidane e vlerëson me shumë dashuri karrierën e tij të suksesshme si futbollist në Torino në vitet 1990 dhe nuk e përjashton atë që t'i drejtojë ata.

Mbetet për t'u përcaktuar nëse do të përfundojnë në pozita evropiane gjatë këtij kursi, pasi skuadra pas sanksionit është shumë larg vendeve të aksesit në Champions League.

Real Madrid, në të cilin ata tashmë kanë grumbulluar dy periudha, është një tjetër mundësi, sipas RMC Sport, megjithëse duket shumë e pamundur pas largimit në 2021. 

Bayern Munich më në fund shfaqet në horizont, një gjigant evropian për të cilin ata mbajnë një respekt të thellë. trajneri i Marseillaise dhe, në fakt, në vitin 2015 ai vizitoi ambientet e klubit gjatë periudhës së tij formuese si trajner, i impresionuar nga ambientet e tij dhe duke mësuar nga Pep Guardiola. 

E meta e madhe, megjithatë, është gjuha. 

Zidane nuk flet gjermanisht dhe kjo ishte një nga arsyet pse ai refuzoi të shkonte në Premier League në kohën e tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco