U përplasën me arbitrin në Kupën e Botës në Katar, FIFA gjobit Uruguain dhe pezullon katër futbollistë

U përplasën me arbitrin në Kupën e Botës në Katar, FIFA gjobit Uruguain dhe pezullon katër futbollistë

11:25, 28/01/2023

Portieri uruguaian Fernando Muslera dhe mbrojtësi Jose Maria Gimenez janë pezulluar me katër ndeshje për përplasjen me arbitrin pas ndeshjes kundër Ganës në Kupën e Botës në Katar, ndërsa Edinson Cavani dhe Diego Godin u pezulluan me nga një ndeshje.

Përplasja u zhvillua në ndeshjen e fazës së grupeve të raundit të tretë kundër Ganës, të cilën Uruguai e fitoi 2-0, por kishte nevojë për një fitore 3-0 për të kaluar.

Në pushimin mes pjesëve, uruguaianët protestuan për penalltinë e pa akorduar për skuadrën e tyre dhe gjithçka vazhdoi pas ndeshjes, duke qenë se nuk mund të pajtoheshin me eliminimin nga kompeticioni i më të mirëve.

Federata Uruguaiane e Futbollit u gjobit me 50,000 franga, duke përmendur përgjegjësinë e tyre për sjelljen diskriminuese të tifozëve, si dhe sjelljen ofenduese të lojtarëve dhe shkeljen e rregullave të lojës së ndershme.

Futbollistët e  pezulluar, njoftoi FIFA, duhet të bëjnë shërbime komunitare në një projekt futbolli dhe të paguajnë një gjobë prej 20,000 frangash zvicerane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco