‘EuroMillions’: 165 bashkëfshatarë belgë fitojnë lotarinë 143 milionë euro

‘EuroMillions’: 165 bashkëfshatarë belgë fitojnë lotarinë 143 milionë euro

08:09, 09/12/2022

Një grup prej 165 personash nga një fshat belg kanë fituar kolektivisht më shumë se 143 milionë euro në lotarinë EuroMillions.

Banorët nga Olmen, në provincën Antwerp, paguan në mënyrë të barabartë për të blerë bileta te shitësi i gazetave në fshat.

Secili prej tyre fitoi rreth 868,000 euro sipas Lotarisë Kombëtare Belge. Pati më shumë se 27 milionë aplikime për shortin e së martës.

EuroMillions tha se xhekpoti përfundimtar ishte 142,897,164 euro.

Joke Vermoere, një zëdhënës i Lotarisë Kombëtare, tha se sukseset në grup nuk ishin të rralla në Belgjikë - por se kjo ishte fitorja më e madhe në grup ndonjëherë.

Zonja Vermoere ishte te kioska e gazetave të mërkurën kur disa nga fituesit dëgjuan lajmin. Reagimet e fituesve varionin nga stoicizmi tek euforia, tha ajo.

Ajo e përshkroi fitoren si "dhurata më e mirë e Krishtlindjes".

Pronari i kioskës së gazetave, i cili ka organizuar lotari të ngjashme në grup për disa vite, i tha Radio Belgjikës se iu desh ta përsëriste lajmin "pesë deri në gjashtë herë" pasi klientët e tij nuk mund ta besonin se kishin fituar.

Identiteti i fituesve nuk është bërë i ditur.

Ky nuk është xhekpoti më i madh i EuroMillions ndonjëherë - një lojtar i vetëm nga Britania e Madhe fitoi 195 milion paund në korrik.

Muaj më parë, një çift britanik nga Gloucester fitoi 184 milionë paund.

Xhekpoti i EuroMillions organizohet në nëntë vende evropiane: Belgjikë, Francë, Britani e Madhe, Spanjë, Portugali, Irlandë, Austri, Zvicër dhe Luksemburg.

Numrat fitues për të martën ishin 12, 20, 25, 26 dhe 27, me Yjet me fat tetë dhe 12.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco