Çfarë po ndodh te Juventus? Ja pse dhanë dorëheqjen drejtuesit e klubit

Çfarë po ndodh te Juventus? Ja pse dhanë dorëheqjen drejtuesit e klubit

22:49, 28/11/2022

I gjithë Bordi i Drejtorëve të Juventusit kanë dhënë dorëheqjen gjatë mbrëmjes së sotme.

Njoftimi tronditës nga Torino këtë mbrëmje konfirmoi se Presidenti Andrea Agnelli, nënkryetari Pavel Nedved dhe të gjithë anëtarët e tjerë të Bordit dhanë dorëheqjen me efekt të menjëhershëm, duke sugjeruar se ka pasoja më serioze për kontabilitetin e rremë bazuar jo në tarifat e transferimeve, por në pagat e ‘fshehura’ për lojtarët e tyre.

Duke lexuar përmes deklaratave, bëhet e qartë se kjo nuk ka të bëjë aq shumë me të ashtuquajturin hetim të fitimeve kapitale, duke fryrë tarifat e transferimit të shkëmbimeve të lojtarëve, por më shumë për diçka shumë më të lehtë për t’u provuar dhe për rrjedhojë penalizuar.

Në maj dhe qershor 2020, 23 lojtarë në skuadër nënshkruan marrëveshje për të ulur pagat e tyre me katër muaj gjatë pandemisë COVID-19 për të ndihmuar klubin të kalojë këtë periudhë të vështirë.

Në vend të kësaj, u raportua dhe duket sikur Juve po përpiqet të provojë të kundërtën, se lojtarët hoqën dorë nga paga vetëm e një muaji.

Atyre me sa duket vazhduan t’u paguhen pagat “në të zezë”, duke i lejuar lojtarët dhe klubin të shmangin taksat, por edhe duke falsifikuar faturën e pagave për të bërë të duket sikur librat ishin të balancuar.

Nëse ka vërtet prova për këtë, do të ishte mashtrim financiar.

Hetimi në atë zonë të klubit filloi me raportimet për një kontratë ‘sekrete’ me Cristiano Ronaldon që i jepte atij paga shtesë dhe shpërblime që ishin jashtë pagës zyrtare.

Këto pak a shumë janë arsyet që kanë shtyrë gjithë bordin për të dhënë dorëheqjen. Bordi i ri dhe presidenti do të caktohen gjatë muajit tjetër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco