VAR dhe penallti, Portugalia fiton ndaj Uruguait dhe siguron kualifikimin

VAR dhe penallti, Portugalia fiton ndaj Uruguait dhe siguron kualifikimin

22:09, 28/11/2022

Në Katar është luajtur ndeshja e fundit e xhiros së dytë të fazës së grupeve të Botërorit. Bëhet fjalë për derbin mes Portugalisë dhe Uruguait, i cili përfundoi me rezultat 2:0

Pjesa e parë nuk dha asgjë, teksa dy golat e fitores së Portugalisë u shënuan në pjesën e dytë dhe nga i njëjti lojtar.

Ishte minuta e 54-të, kur Bruno Fernandes krosoi bukur në zonë për Ronaldon, i cili kërceu por nuk arriti ta devijonte topin, por që e hutoi portierin.

Në minutat shtesë të ndeshjes, Bruno Fernandes shënoi nga penalltia, pasi Ronaldo paraprakisht u largua nga loja.

Kjo fitore e kualifikon Portugalinë, duke iu bashkuar Francës dhe Brazilit, si tri ekipet e kualifikuara.

Portugalia gjendet e para në grupin H me gjashtë pikë dhe prin e vetme.

Uruguai gjendet i fundit aktualisht me vetëm një pikë dhe do ta kërkojë kualifikimin tutje në ndeshjen direkte që e ka me Ganën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco