VIDEO/ Boksieri kampion i botës kërcënon hapur Messin për mosrespektimin e flamurit meksikan

VIDEO/ Boksieri kampion i botës kërcënon hapur Messin për mosrespektimin e flamurit meksikan

10:40, 28/11/2022

Kampioni i shumëfishtë botëror i boksit dhe meksikani Canelo Alvarez ka kërcënuar në mënyrë sensacionale superyllin argjentinas të futbollit Lionel Messi për mosrespektim të dukshëm ndaj flamurit të vendit të tij. 

Messi shënoi për Argjentinën në fitoren e tyre jetike 2-0 ndaj Meksikës të dielën për të mbajtur gjallë ëndrrën e kombit të tij në Kupën e Botës , por ishin festimet e sulmuesit të Paris Saint-Germain dhe shokëve të tij të skuadrës që festonin në dhomën e zhveshjes së tyre që ndezi kërcënimet e boksierit meksikan  Alvarez.

Ndërsa Messi këndonte ai shihet teksa shkel një fanellë ose flamur meksikan që ishte në dysheme. 

“A e keni parë Messin duke pastruar dyshemenë me fanellën dhe flamurin tonë”, shkroi Alvarez në Tëitter.

'Më mirë t'i lutet Zotit që të mos e gjej.'

“Ashtu si unë e respektoj Argjentinën, ai duhet të respektojë Meksikën!

“Nuk po flas për vendin në tërësi, vetëm për demat**t që bëri Messi”. 

Tifozët argjentinas mbetën të shtangur nga shpërthimi. 

“Alvarez thjesht po kërkuan vëmendje pasi nuk është më i rëndësishëm. Sinqerisht nuk kam dëgjuar kurrë për të deri më tani” ka postuar një fans.

“Të gjitha goditjet që ka marrë Canelo në karrierën e tij më në fund po i arrijnë në tru. Nuk i funksionon më”, shtoi një tjetër.

Edhe mbështetësit meksikanë e kishin të vështirë të mbështesnin pretendimet e Alvarezit, me shumicën që pajtoheshin se ylli argjentinas thjesht po i hiqte këpucët pas ndeshjes. 

“Ata janë në dhomat e zhveshjes duke festuar dhe po heqin këpucët. Messi është njeriu më i përulur”, ka postuar një tifoz.

"Ai po hiqte këpucët," tha një tjetër.

“Jam dakord me ty, Messi po hiqte këpucët dhe preku aksidentalisht fanellën, e gjitha po del jashtë kontekstit”, u pajtua një tjetër.

Megjithatë, disa tifozë meksikanë kaluan në histerinë, duke këmbëngulur që Messi nuk e respektoi qëllimisht flamurin e tyre. 

Vetë Messi qetësoi gjakrat duke u shprehur: 

“Ne kishim nevojë për këtë eufori”, tha Messi.

“Ishte një lojë kritike. [Fitorja] ishte një peshë në supet tona dhe tani kemi paqe mendore.'

“Pjesa e parë ishte e vështirë për shkak të situatës dhe nevojës për të fituar. Nuk gjetëm hapësira.

“Në pjesën e dytë, ne filluam të luanim lojën tonë dhe të bënim atë që duam. … Goli e ndryshoi lojën.' 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco