'Messi i ardhshëm’ Musiala i destinuar për madhështi

'Messi i ardhshëm’ Musiala i destinuar për madhështi

10:17, 28/11/2022

I paçmuar dhe i pashoq, futbollisti  gjerman Jamal Musiala tani etiketohet si "Lionel Messi i ardhshëm".

19-vjeçari luajti një rol kyç në pikën vendimtare të dielën, teksa ata luftuan për të ardhmen e tyre në Kupën e Botës në një barazim të tensionuar 1-1 me Spanjën.

Mesfushori sulmues i Bayern Munichut, i cili kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Angli, por zgjodhi të luante për vendin e tij të lindjes, ka qenë drita shkëlqyese për Gjermaninë në Katar.

Në fund të Grupit E me një pikë, ata tani duhet të mundin Kosta Rikën të enjten duke shpresuar se Spanja mund të mposhtin Japoninë për të shmangur një dalje të dytë radhazi në raundin e parë të Kupës së Botës.

Por ish-kapiteni i Gjermanisë, Lothar Matthaus, thotë se Musiala është çelësi i shpresave të tyre tani dhe në vitet në vijim.

“Ai mund të jetë Messi i së ardhmes, ai është i shkëlqyer”, tha Matthaus, një fitues i Kupës së Botës në vitin 1990, për BBC Sport. 

“Unë e kam dashur atë për dy vitet e fundit, e dua stilin e tij të futbollit dhe e dua personalitetin e tij.

“Ai është 19 vjeç, po luan si një futbollist të mirë. Ai ka pasime të shkëlqyera, është i zgjuar me të menduarit e tij dhe e do futbollin.

“Musiala mund të jetë Messi i radhës, sepse kur Messi ishte 17/18 vjeç, e takova për herë të parë kur luajti kundër Hungarisë [skuadra që unë menaxhova atëherë].

"Ai doli në fushë dhe u përpoq të tregojë se e do futbollin, ai ka një pasion për futbollin. Unë kam qenë një fans i madh i tij që nga dy vjet më parë kur ai u fut për herë të parë."

Shifrat mbresëlënëse të Musialës të dielën mbrëma përfshinin 84% saktësi pasimi, 100% krosime të përfunduara, shtatë duele të fituara në tokë, tre pasime kyçe dhe asistimin për barazimin e vonë të Niclas Fullkrug.

Musiala është tashmë golashënuesi më i ri i Bayern Munich, golashënuesi i dytë më i ri i Gjermanisë dhe më i riu që ka luajtur për Gjermaninë në një turne të madh kur u paraqit në Euro 2020.

Tani ai po mendohet të ketë një ndikim edhe më të madh në skenën botërore.

Ish-trajneri i Tottenhamit, Mauricio Pochettino, tha për BBC One: “Për mua, Jamal Musiala është një nga lojtarët e rinj më të talentuar.

"Me Gavi, me Jude Bellingham, Pedri, ai është një talent masiv. Unë mendoj se ai do të rritet gjatë Kupës së Botës. Unë mendoj se Gjermania mund të befasojë."

Ish-menaxheri dhe sulmuesi i Gjermanisë, Jurgen Klinsmann shtoi: “Mendoj se Musiala ishte lojtari i jashtëzakonshëm për Gjermaninë.

"Ai është plot me elementë befasues, a e elementë befas i nuk ka frikë. Ai është një lojtar i ri fantastik që rritet përmes sistemit të Bayernit. Është Kupa e tij e parë Botërore dhe ai vetëm do të rritet gjithnjë e më shumë."

Kontrata e tij zgjat deri në vitin 2026 me Bayernin dhe gazetari gjerman Archie Rhind-Tutt beson se ai është i paçmuar për gjigantët gjermanë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco