Champions/ Chelsea i dha leksione futbolli Milanit, shkëlqen Haaland

Champions/ Chelsea i dha leksione futbolli Milanit, shkëlqen Haaland

23:01, 05/10/2022

Futbollistët e Chelseat mundën bindshëm Milanin në Londër me rezultat 3-0 në ndeshjen e javës së tretë të fazës së grupeve të Champions League dhe me triumfin e tyre të parë këtë sezon komplikuan ndjeshëm situatën në grupin ku janë Salzburgu dhe Dinamo ende në lojë.

Që në momentin e parë, Chelsea ishte një skuadër më e mirë se kampioni aktual i Italisë dhe kaloi në avantazh në minutën e 24-të kur Fofana ishte më i shpejtë në zonën e rreptësisë së kuqezinjve dhe shënoi pikërisht për 1-0.

Se Chelsea nuk do të kishte probleme në këtë ndeshje u duk qartë në minutën e 56-të kur Aubameyang shënoi për 2-0, dhe vulën përfundimtare të fituesit e vendosi James me golin në minutën e 62-të pas asistimit të Sterling.

Në ndeshjen e parë të këtij grupi, Salzburgu ishte më i mirë se Dinamo në fushën e tyre dhe fitoi me rezultat 1-0, ndërsa golin e vetëm e shënoi Okafor në minutën e 71-të nga penalltia.

Pas tre javëve të luajtura, Salzburgu mbetet në vendin e parë me pesë pikë, Chelsea tashmë është i dyti dhe ka katër pikë, po aq sa edhe Milani, ndërsa Dinamo është e fundit me tre pikë.

Në mbrëmjen u luajtën dy takime në Grupin G dhe Manchester City tregoi edhe një herë forcën e tij dhe mposhti Kopenhagen me rezultat 5-0.

Haaland shënoi në minutën e shtatë për 1-0, në të 32-ën ishte i saktë edhe një herë dhe kështu arriti golin e pestë të këtij sezoni të Champions League, ndërsa i treti erdhi pas autogolit të Davit Khocholava.

Dy golat e tjerë për Manchester Cityn në pjesën e dytë i shënuan Mahrez nga penalltia dhe Alvarez, të cilët shënuan rezultatin përfundimtar të ndeshjes në minutën e 76-të.

Borussia Dortmund bëri një lojë të shkëlqyer dhe mposhti bindshëm Sevillan në fushë si mysafir, rezultati ishte 4-1. Shënues për mysafirët nga Gjermania ishin Guerreiro, Bellingham, Adeyemi dhe Brandt, ndërsa golin e vetëm për skuadrën spanjolle e shënoi En Nesyri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco