Maroku i kërkon kombëtares kundërshtare tërheqjen e fanellës për shkak të përvetësimit të simbolit

Maroku i kërkon kombëtares kundërshtare tërheqjen e fanellës për shkak të përvetësimit të simbolit

12:05, 30/09/2022

Ministria e Kulturës e Marokut i ka kërkuar prodhuesit gjerman të pajisjeve sportive Adidas që të tërheqë koleksionin e ri të fanellave të kombëtares së Algjerisë për shkak të përvetësimit të pahijshëm të simboleve të trashëgimisë së tyre kulturore.

“Është vjedhja e motiveve të frymëzuara nga zellija marokene që shfaqen në fanellat algjeriane, e cila ka shtyrë ministrinë të marrë masa të menjëhershme”, tha Ministria e Kulturës.

Kohët e fundit, qeramika zellige është jashtëzakonisht e popullarizuar, dhe ajo u krijua në Marok në shekullin e 10-të.

Avokati maroken i dërgoi CEO të Adidas Kasper Rorsted një njoftim zyrtar me e-mail dhe përmes një oficeri të gjykatës speciale.

Me atë rast, ai dënoi përvetësimin kulturor dhe përpjekjen për të vjedhur një mostër nga trashëgimia kulturore marokene për ta përdorur atë jashtë kontekstit të saj.

Avokati i ministrisë Me Mourad Eladditioni kërkoi tërheqjen e koleksionit të fanellave sportive brenda dy javësh.

Image

Për kujtesë, Kombëtarja e Marokut do të luajë në Botërorin e ardhshëm në Katar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco