Organizatorët e Topit të Artë shpjegojnë pse Messi nuk ishte në listën e kandidatëve

Organizatorët e Topit të Artë shpjegojnë pse Messi nuk ishte në listën e kandidatëve

11:38, 14/08/2022

Një gazetar nga France Football, organizatori i Topit të Artë, shpjegoi pse shtatë herë fituesi Lionel Messi nuk ishte në listën e 30 lojtarëve më të mirë të këtij viti.

Të nominuarit për çmimin e Topit të Artë 2022 u shpallën dy ditë më parë, ndër ta janë Karim Benzema, Darwin Nunez dhe Robert Lewandowski.

Është përfshirë edhe pesë herë fituesi Cristiano Ronaldo, por pas një sezoni debutues më pak se spektakolar për kampionët francezë Paris Saint-Germain, Messi i madh është lënë jashtë.

Pas publikimit të lajmit, Emmanuel Bojan, një gazetar i France Football, iu dha detyra e palakmueshme për t'iu përgjigjur pyetjeve të tifozëve.

Dhe kur u ngrit pyetja e pashmangshme për mungesën e Messit, ai shpjegoi pse kriteri i ri “nuk i përshtatet” sulmuesit të PSG-së që shënoi 17 gola në 46 ndeshje sezonin e kaluar.

Image

“Meqenëse Messi ka qenë në listën e ngushtë 15 herë radhazi që nga viti 2006 dhe ka fituar çmimin e Topit të Artë shtatë herë, është e qartë se kemi pasur shumë diskutime. Argjentinasi ishte pjesë e diskutimit për përfshirjen në top 30, por kriteret e reja për Topin e Artë ishin të pafavorshme për të. Domethënë, nuk ekziston më një kriter me të cilin shikohet e gjithë karriera e një lojtarin dhe kriteri i periodicitetit është ndryshuar. Tani shikohet sipas modelit të një sezoni futbollistik dhe jo si më parë (gjithë vitin kalendarik). Për këtë arsye, Kupa e Amerikës nga 11 korriku 2021 nuk u konsiderua për të. Dhe më pas, duhet pranuar se sezoni i tij i parë në Paris ishte shumë zhgënjyes si për përshtypjen vizuale ashtu edhe për statistikat”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco