E trishtë, vritet me plumb në kokë kampioni i tetëfishtë i botës

E trishtë, vritet me plumb në kokë kampioni i tetëfishtë i botës

20:15, 07/08/2022

Është vrarë me armë Leandro Lo, një nga figurat më të rëndësishme të Jiu-jitsu, tetë herë kampion bote i këtij sporti (art marcial). Braziliani u qëllua në kokë nga një person me të cilin debatoi në një festë në Sao Paulo, qyteti më i madh në Brazil, njoftuan burime federale.

“Idhulli i sportit, Leandro Lo na lë fizikisht. Ne ofrojmë homazh dhe nderim për atë që ndihmoi dhe frymëzoi kaq shumë në mbarë botën,” raportoi Konfederata Braziliane e Sporteve Jiu-Jitsu (CBJJE).

Vrasja ka ndodhur në orët e para të kësaj të diele, në zonën jugore të Sao Paulos, ku sportisti kishte shkuar me miqtë për të shijuar një prezantimin e një grupi muzikor të njohur në një festë.

Sipas dëshmitarëve, luftëtari debatoi për arsye ende të paqarta me një burrë, në dukje i dehur.

Personi në fjalë nxori një armë dhe qëlloi kampionin e botës në kokë. Pavarësisht se u dërgua menjëherë në spital, nuk mundi të mbijetonte.

Agresori i tij, i cili u arratis pas krimit, është identifikuar dhe është shpallur në kërkim.

Leandro Pereira do Nascimento Lo, 33 vjeç, ishte tetë herë kampion bote në jiu-jitsu në pesë kategori të ndryshme dhe fitoi pesë tituj të Kupës së Botës në këtë sport, si dhe tetë tituj panamerikanë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco