LIGA E KONFERENCËS/ Të veçanta nga finalja e Tiranës mes Romës dhe Fejnordit

LIGA E KONFERENCËS/ Të veçanta nga finalja e Tiranës mes Romës dhe Fejnordit

13:51, 22/05/2022

Murinjo, për tripletën e kompeticioneve

 

Ka fituar dy herë Champions League dhe dy herë Europa League, Zhoze Murinjo ka shansin të fitojë edhe kompeticionin e tretë të UEFA-s për klube. Në sezonin 2003-2004 ai fitoi Ligën e Kampioneve me portugezët e Portos, duke mposhtur 3-0 në finale Monakon. Disa vite më vonë ai ishte edhe trajneri që i ktheu trofeun më të rëndësishëm për klube Interit pas 45 vitesh. Sa i përket Europa League, ai e ka ngritur lart këtë trofe me Porton në 2002-2003 dhe me Mançester Junajtidin në 2016-2017. Tirana është shansi i Murinjos që të bëhet trajneri i parë që ka fituar të tria kompeticionet e UEFA-s për klube.

 

Roma, për trofeun e parë europian

 

Në vendin e dytë në Kupën e Kampionëve në 1984-ën, pasi fitues u shpall Liverpuli, Roma ka humbur edhe finalen tjetër të Kupës UEFA kundër Interit në 1991-shin. Shansi për të fituar trofeun e parë europian është ndeshja me Fejnordin në Tiranë.

Fejnordi, për rekorde

 

Fitues i Champions League në 1970, atëherë quhej Kupa e Kampioneve dhe në vitin 2002 triumf në Kupën UEFA, holandezët kanë shansin për t’u bërë klubi i parë që shtie në duart e tyre të tria kompeticionet e UEFA-s. Historia e Fejnordit me trofe në Europë nis në sezonin ‘69-‘70, ku ata fitojnë trofeun më të rëndësishëm të UEFA-s, duke mposhtur në finale skocezët e Sëlltikut vetëm në minutën e 117-të. Ndërkohë që 4 vite më vonë, ‘73-’74, Fejnordi ngre lart trofeun e Kupës UEFA, kundër Totenhemit në finale. Kupa e fundit europiane është po UEFA, në 2002-shin kur mposhti Dortmundin 3-2 me golat e Tomason dhe dy nga Hojidonk.

 

Detaje nga trofeu

 

Trofeu i Ligës së Konferencës është 57.5 cm i gjatë dhe peshon 11 kg. Ai përbëhet nga 32 gjemba gjashtëkëndore – një për çdo ekip në fazën e grupeve të garës – duke u përdredhur dhe lakuar nga baza. Skuadra fituese shpërblehet me 40 medalje ari dhe nënkampionët me 40 medalje argjendi. Fituesit fitojnë një vend në fazën e grupeve të Europa League 2022-2023, nëse nuk janë kualifikuar përmes kompeticioneve vendase.

 

Cili vendoset si ekipi pritës?

 

Emri i ekipit që do të jetë pritës në këtë finale është vendosur nëpërmjet një shorti që u hodh më 18 mars. Kështu që ana e ekipeve ku ishte e vendosur edhe Roma u përzgjodh si pritës, kështu që ndeshja do të etiketohet si Roma-Fejnord.

 

Ngjyrat e fanellave

 

Të dyja finalistet mund të vishnin uniformën e parë, por në këtë rast ka një përplasje ngjyrash, kështu që është përcaktuar që klubi mik, që është Fejnordi, duhet të përdorë një fanellë alternative. (Panorama Sport)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco