Një ditë 'zjarr' për më të mëdhenj e futbollit: Kush do të 'buzëqesh' Milan apo Inter, City apo Liverpool?

Një ditë 'zjarr' për më të mëdhenj e futbollit: Kush do të 'buzëqesh' Milan apo Inter, City apo Liverpool?

09:44, 22/05/2022

Ka ardhur dita që të gjithë tifozët e futbollit e kanë pritur me padurim. Sot do të mësojmë rezultatin në dy “pesë ligat” më interesante, pra titujt do të jepen në Angli dhe Itali.

Tre nga pesë kampionatet e mëdha janë vendosur shumë kohë më parë, ndërsa kemi një dramë të madhe në Itali dhe Angli. Loja e fatit deshi që brenda një ore të zbulojmë se kush do ta fitojë titullin në Premier League dhe Serinë A.

Anglezët do të jenë të parët që do të marrin vesh se kush do ta fitojë  kupën. Në orën 17:00 do të luhet java e fundit e Premierligës dhe të gjithë sytë do të jenë te Etihad Stadium, ku Manchester City sot është në kërkim të një tjetër titulli.

Qytetarët presin Aston Vilën me një pikë avantazh nga Liverpool. Skuadra e Pep Guardiolas ka gjithçka në dorë dhe me fitore do të mbronte titullin e kampionit të Anglisë.

Aston Villa qëndron në rrugën e tyre. Një skuadër e vështirë dhe e kushtueshme që ka zhgënjyer këtë sezon, por në krahët e ish-yjeve të Liverpool-it, Steven Gerrard dhe Philippe Coutinho, dëshiron të ndihmojë “të kuqtë” të fitojnë titullin.

Liverpooli pret në shtëpi Ëolverhampton dhe do të presë “humbjen” e Cityt dhe për të fituar titullin e Premierligës me një triumf ndaj Ëolves.

Anglezët do të dhurojnë shumë emocione edhe në pjesët e tjera të tabelës. Rivalët e mëdhenj të Londrës Veriore, Tottenham dhe Arsenal po luftojnë për Champions League. Spursave  u duhet një pikë ndaj Norëich për të siguruar vendin e katërt, ndërsa Arsenali do të shpresojë te Norëich dhe do të presë për një vend në elitën e futbollit europian me një fitore të mundshme ndaj Evertonit.

Do të zbulojmë gjithashtu se kush do të largohet nga Premier League pasi Burnley dhe Leeds po luftojnë midis tyre, pasi në Premier League ka vetëm vend për një ekip. Burnley pret Neëcastle dhe ka një diferencë golash shumë më të mirë se Leeds që viziton Brentford, kështu që ata janë në epërsi.

Ndeshjet do të luhen nga ora 17:00.

Tabela e Premier League:

Image

Nga ora 18:00 do të zbulojmë edhe fituesin e Serisë A, ku gjigantët e Italisë, Milan dhe Inter po luftojnë për titullin.

Kuqezinjtë e Stefano Piolit duan të arrijnë titullin e 19-të të Italisë. Skuadra milaneze e re dhe pa përvojë zhvilloi një sezon mbi pritshmëritë dhe sot ka mundësinë të fitojë titullin pas 11 vitesh në ndeshjen ndaj Sassuolos.

Milanit i mjafton një pikë ndaj Sassuolos dhe pritet pushtimi i tifozëve mysafirë në stadiumin Mapei. Italianët paralajmërojnë gati 20 mijë tifozë të Milanit në stadium, i cili pret rreth 22 mijë shikues, çka do të thotë se Milani do të luajë pothuajse një ndeshje në shtëpi.

Kuqezinjtë kanë dorëzuar 100,000 aplikime për bileta në një stadium që ka pesë herë më pak shikues dhe kjo flet shumë për euforinë mes shtatë herë kampionëve të Europës.

Nga ana tjetër, Interi pret Sampdorian në të njëjtën orë në orën 18:00. Zikaltërit shpresojnë që Sassuolo të "bëjë punën" për ta dhe të mposhtë Milanin, dhe më pas një fitore ndaj Sampdorias do të nënkuptonte mbrojtjen e titullit.

Një futbollist shqiptar po lufton sot në Serie A për të përmbushur objektivin e tij, ai është Federik Veseli me Salernitan. Skuadra e tij mirëpret Udinesen dhe një fitore me siguri do të thoshte mbijetesë përpara Cagliarit.

Duelet për titullin e Serisë A luhen në orën 18:00, ndërsa lufta për mbijetesë është planifikuar për në orën 21:00.

Tabela e Serisë A:

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco