Dhuna që policia ushtroi ndaj operatorit, reagojnë mediat e huaja: Kufizon lirinë e shtypit

Dhuna që policia ushtroi ndaj operatorit, reagojnë mediat e huaja: Kufizon lirinë e shtypit

07:27, 20/01/2022

Mediat e huaja kanë reaguar lidhur me dhunën që policia e shtetit ka ushtruar ndaj kameramanit të Fax News, Ledio Guni i cili po përpiqej të pasqyronte situatën e aksionit të ndërmarrë për prishjen e shtëpive të banorëve të “5 maj”-it.

Së fundmi në reagimin e ardhur nga “RFS English”, dënohet sjellja e efektivëve të policisë ndaj operatorit pasi konsiderohet si një kufizim për lirinë e shtypit.

Reagimi i Plotë nga RFS English kundër dhunës së ushtruar nga policia daj kameramanit të Fax News, Ledio Guni:

Edhe pse u identifikua si kameraman, Ledio Guni u detyrua dhunshëm dhe arbitrarisht nga 3 policë të largohej nga protesta që po mbulonte për Fax News në #Tiranë ditën e sotme. “RFS in English” dënon këtë kufizim për lirinë e shtypit i cili nuk mund të tolerohet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco