Tuchel ankohet: Jemi të lodhur psiçikisht dhe fizikisht

Tuchel ankohet: Jemi të lodhur psiçikisht dhe fizikisht

11:14, 19/01/2022

Thomas Tuchel thotë se Chelsea duhet të ‘rimbushë bateritë’ pasi fajësoi lodhjen për performancën e tyre të dobët në barazimin 1-1 të Premier League në Brighton.

Shpresat e kampionëve evropianë që po shuhen për titull pësuan një tjetër pengesë pasi goli hapës i Hakim Ziyech në pjesën e parë u anulua nga kapiteni i Brightonit, Adam Webster.

Chelsea kryesoi tabelën në fillim të muajit të kaluar, por ka rënë në mënyrë spektakolare nga konkurrenca, pasi tani ka fituar vetëm dy nga nëntë daljet e tyre në ligën e parë që atëherë.

Trajneri i ‘Bluve’, Tuchel, edhe një herë u ankua për orarin e ngjeur të klubit të tij dhe tani planifikon t’u japë lojtarëve të tij dy ditë pushim përpara ndeshjes në shtëpi të së dielës kundër Tottenhamit.

I pyetur për të shpjeguar formën e dobët të ligës së fundit, gjermani u përgjigj: ‘Unë iu përgjigja kësaj pyetjeje njëqind herë, nëse shikoni situatën tonë të lëndimeve afatgjata, të lojtarëve kryesorë të lënduar dhe të Covid dhe shikoni orarin tonë, do keni përgjigjen.

“Ne jemi të lodhur mendërisht dhe fizikisht, mund ta shihni në performancën tonë, është kaq e lehtë. Ne duhet të rimbushim bateritë, duhet të rilidhemi.

“Kjo është ndjenja ime, prandaj u jap lojtarëve dy ditë pushim dhe më pas do të përdorim të premten dhe të shtunën për t’u përgatitur për të dielën”.

Tuchel – i cili udhëhoqi skuadrën e tij në finalen e Kupës Carabao këtë muaj me një fitore gjysmëfinale me dy ndeshje ndaj Spurs – këmbënguli se performanca dhe rezultati në stadiumin Amex nuk ishin për shkak të mungesës së ambicies.

“Është shumë, shumë e vështirë të luash në Brighton dhe ata e luajtën si një lojë kupe, bilbili në fund të ndeshjes ishte sikur e humbëm ndeshjen dhe kjo mund të të japë shumë lehtë përshtypjen se humbëm”, tha ai.

“Ekipet e tjera do të luftojnë për të marrë pikë këtu dhe është edhe e vështirë nëse nuk jeni të lodhur. Këtu ka disa pengesa për të kapërcyer dhe thjesht refuzoj të zemërohem sepse nuk ka të bëjë me ambicjen.

“Ne ishim pak me fat që ishim 1-0 përpara dhe ju mund të përfitoni nga kjo dhe të shënoni një të dytë, por ne u përpoqëm të tregonim cilësinë. Ne kërkojmë shumë nga ne, por nuk është koha për të qenë shumë të ashpër”, ka përfunduar Tuchel.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco