Topi i Artë: Çmimi, pesha dhe nga çfarë është bërë

Topi i Artë: Çmimi, pesha dhe nga çfarë është bërë

11:33, 29/11/2021

Topi i Artë është kthyer në një nga objektet më të çmuara në botën e futbollit. 

Çmimi i dhënë nga revista France Football me votën e gazetarëve zgjedh lojtarin më të mirë të vitit kalendarik në një çmim të prestigjit dhe estetikës më të lartë. 

Messi, Lewandowski dhe Benzema janë favoritët kryesorë për të fituar këtë trofe prestigjioz sot, e hënë, 29 nëntor.

Çmimi, i krijuar në vitin 1956 nga revista franceze (Stanley Matthews ishte fituesi i parë i saj) dhe u bashkua në 2010 me FIFA World Player , një marrëveshje që përfundoi në vitin 2015, ka parë që shumë yje të futbollit e kanë marrë atë në më shumë se 60 vjet që ka dhënë. 

Trofeu ka ndryshuar rregullat dhe estetikën e tij me kalimin e viteve, nga shpërndarja fillestare vetëm për lojtarët evropianë deri te konkurrenca totale mes të gjithë futbollistëve të botës, duke kaluar disa vite ku lojtari mund të ishte i çdo kombësie, por duhej të marrin pjesë në një klub në Evropë .

Karakteristikat, çmimi dhe pesha e Topit të Artë

Topi i Artë aktual ka karakteristika shumë precize, të cilat e bëjnë atë kaq të dëshiruar nga lojtarët. 

Është 31 centimetra e lartë, 23 e gjatë dhe 23 e gjerë dhe peshon 7.2 kilogramë . 

Vlera e tij ekonomike vlerësohet pak më të lartë se 3000 eur.

 Në përpunimin e tij janë të stampuara dy pllaka bronzi për t'i dhënë formën e një topi. 

E ngjitur përmes olfebrit, sfera mbushet me një material të ngjashëm me dyllin, i cili është i gdhendur në sipërfaqen e tij për të dhënë formën dhe shtresën e sferës së paraqitur për të hequr më vonë mbushjen e brendshme.

Më në fund, rezultati lahet me ar të imët me logon e France Football tashmë të gdhendur dhe emri i fituesit të trofeut të atij viti shënohet më vonë. 

Së fundi, ajo është e fiksuar në një piedestal, formacioni i të cilit ka një bazë piriti. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco