'David Beckham mos e shit shpirtin duhet të flasësh për Katarin': Amnesty International rrit presionin ndaj futbollistit

'David Beckham mos e shit shpirtin duhet të flasësh për Katarin': Amnesty International rrit presionin ndaj futbollistit

12:44, 25/10/2021

David Beckham po përballet me reagime të mëdha pasi u raportua se ai do të bëhet fytyra e Kupës së Botës 2022 në Katar pavarësisht shqetësimeve për abuzimet e të drejtave të njeriut në vend.

Në një marrëveshje që thuhet se vlen deri në 150 milionë funte, ish-kapiteni i Anglisë do të veprojë si ambasador për vendin dhe do të promovojë turizmin si pjesë e marrëveshjes.

Por Beckham është nën kritika për pranimin e rolit pasi tifozët dhe aktivistët kanë nxitur atë të vënë në dukje polemikat për të drejtat e njeriut që rrethojnë vendin pritës të turneut vitin e ardhshëm. 

Amnesty International UK tani ka rritur presionin ndaj futbollistit duke i kërkuar atij "të mësojë për situatën thellësisht shqetësuese të të drejtave të njeriut në Katar dhe të jetë i përgatitur të flasë për të".

Kjo vjen pasi kritikët e akuzuan Beckham-in për 'shitje shpirti' dhe i përshkruan veprimet e tij si 'lakmi e pastër' pasi dolën detaje të marrëveshjes.

Mail on Sunday ka nxjerrë në pah javët e fundit sesi vendi është i mbushur me racizëm, mizogji dhe persekutim të burrave dhe grave homoseksuale.

Tani 46-vjeçari po përballet me kritika nga aktivistët për përdorimin e ndikimit të tij për të mbështetur një vend ku gratë dhe homoseksualët vuajnë abuzime të tilla të tmerrshme. 

Sacha Deshmukh, CEO i Amnesty International në Mbretërinë e Bashkuar, tha:

"Nuk Ă«shtĂ« pĂ«r t'u habitur qĂ« David Beckham dĂ«shiron tĂ« pĂ«rfshihet nĂ« njĂ« ngjarje kaq tĂ« madhe futbolli, por ne do ta nxisnim atĂ« tĂ« mĂ«sojĂ« pĂ«r situatĂ«n thellĂ«sisht shqetĂ«suese tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut nĂ« Katar dhe tĂ« jetĂ« i pĂ«rgatitur tĂ« flasĂ« hapur nĂ« lidhje me tĂ«. Rekordi i Katarit pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut Ă«shtĂ« shqetĂ«sues – nga keqtrajtimi i gjatĂ« i vendit ndaj punĂ«torĂ«ve emigrantĂ«, te frenimi i fjalĂ«s sĂ« lirĂ« dhe kriminalizimi i marrĂ«dhĂ«nieve tĂ« tĂ« njĂ«jtit seks. Duhet bĂ«rĂ« mĂ« shumĂ« qĂ« ky BotĂ«ror tĂ« lĂ«rĂ« njĂ« trashĂ«gimi pozitive dhe tĂ« transformojĂ« situatĂ«n e tĂ« drejtave tĂ« njeriut nĂ« Katar'. 

Aktivisti veteran i të drejtave të njeriut Peter Tatchell tha:

'ËshtĂ« vĂ«rtet zhgĂ«njyese qĂ« ai po promovon Katarin nĂ« kĂ«mbim tĂ« shumĂ« parave, duke pasur parasysh rekordin e tij tĂ« mjerueshĂ«m pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut. Ai ka bĂ«rĂ« njĂ« gabim tĂ« madh. Shpresoj se ai do ta mendojĂ« pĂ«rsĂ«ri. Kjo nuk pĂ«rputhet me mbĂ«shtetjen e tij tĂ« deklaruar pĂ«r tĂ« drejtat e grave dhe LGBT+'.

Më 4 tetor, një avion privat e çoi Beckhamin në kryeqytetin e Katarit, Doha.

69 milionë ndjekësit e futbollistit jashtëzakonisht të pasur në Instagram zakonisht mbahen të mirë informuar për stilin e jetës së tij magjepsëse, por ai ishte jashtëzakonisht i çuditshëm me këtë rast, duke zgjedhur të mos postonte asnjë foto nga udhëtimi i tij.

Megjithatë, vendasit e emocionuar që e panë atë duke xhiruar qytetin të shoqëruar nga fotografë dhe postuan fotot e tyre në faqet e mediave sociale të Katarit.

Kuptohet se marrëveshja erdhi pasi Beckham krijoi një miqësi të ngushtë me presidentin e Katarit të klubit francez të futbollit Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi, kur ish-ylli i Manchester United iu bashkua klubit në vitin 2013.

Dyshja u fotografuan duke qeshur sĂ« bashku nĂ« njĂ« ndeshje ndĂ«rkombĂ«tare nĂ« Katar nĂ« dhjetor 2019 dhe Beckham Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« njĂ« vizitor i shpeshtĂ« i vendit – ai do tĂ« kthehet nĂ« Katar muajin e ardhshĂ«m pĂ«r tĂ« parĂ« Çmimin e Madh tĂ« Formula 1 tĂ« organizuar nga shteti i shkretĂ«tirĂ«s.

 ImageImage

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco