Newcastle u kërkon fansave të ndalojnë veshjen e rrobave imituese arabe në stadium

Newcastle u kërkon fansave të ndalojnë veshjen e rrobave imituese arabe në stadium

16:24, 20/10/2021

Newcastle United u ka kërkuar fansave të ndalojnë veshjen e rrobave imituese arabe që disa kanë përdorur në shenjë e imitimit pronarëve të rinj nga Arabia Saudite. Newcastle tha se veshja e parë në ndeshjen e së dielës kundër Tottenham mund të shihet si "e papërshtatshme nga ana kulturore", por këmbënguli se pronarët e rinj "nuk ishin ofenduar në asnjë mënyrë".

"Newcastle United me mirësi u kërkon mbështetësve të përmbahen nga veshja e veshjeve tradicionale arabe ose mbulesa koke të frymëzuara nga Lindja e Mesme në ndeshje," tha klubi në një deklaratë.

"Mbetet mundësia që veshja në këtë mënyrë është e papërshtatshme nga ana kulturore dhe rrezikon të shkaktojë fyerje për të tjerët . Të gjithë vizitorët në klub, si gjithmonë, inkurajohen të veshin çfarëdo që është norma për kulturën ose fenë e tyre, duke vazhduar të pasqyrojnë atë të gjerë dhe të pasur komunitetet dhe grupet multikulturore nga të cilat klubi merr me krenari mbështetjen e tij. "

Newcastle tani është 80% në pronësi të Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite me investitorët PCP Capital Partners dhe RB Sports & Media që zotërojnë aksionet e mbetura. "Askush nga grupi i ri i pronësisë nuk u ofendua në asnjë mënyrë nga veshja e tifozëve që zgjodhën të festonin në këtë mënyrë," tha Newcastle. "Ishte një gjest që u pranua si pozitiv dhe mikpritës në qëllimin e tij."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco