Napoli i frikshëm mposht Sampdoria-n dhe i merr Interit kreun e Serie-A, Torino ndal Lazio-n

20:30, 23/09/2021

Skuadra e Napolit vijoji ecurinë pozitive në fillim të këtij sezoni në Serie A, dhe sot arritën fitoren e tyre të pestë të sezonit në ndeshjen e javës së 5 -të, pasi mposhtën Sampdoria në transfertë me rezultatin 4: 0.

Napoli e nisi ndeshjen në mënyrë fantastike dhe në minutën e 10 -të, pas një aksioni të shkëlqyer të Insigne dhe Osimhen, ky i fundit kaloi skuadrën e tij në epërsi 1: 0.

Në pjesën e parë, Ruiz shënoi golin e dytë për napolitanët me një goditje të saktë nga rreth 20 metra.

“Të kaltrit” hipotekuan fitoren në minutën e 50-të kur Osimeh shënoi për 3-0, dhe rezultati përfundimtar u vendos nga Zielinski me një gol në minutën e 59-të.

Për Napolin, kjo ishte fitorja e pestë këtë sezon në të njëjtin numër ndeshjesh të luajtura dhe skuadra e Luciano Spallettit aktualisht është e para në renditje me dy pikë më shumë se Interi. Në ndeshjen tjetër, Napoli do të luaj kundër Cagliarit në shtëpi.

Sfida tjetër mes Torinos dhe Lazio-s u mbyll në barazim 1-1. Për torinezët shënoi Marco Pjaca në minutën e 76-të, ndërsa për bardhekaltërit realizoi Ciro Immobile në minutën e 90+1 nga pika e bardhë e penalltisë.