Ja kush janë 10-të futbollistët që shkëlqyen këtë javë në ‘Premier League’

Ja kush janë 10-të futbollistët që shkëlqyen këtë javë në ‘Premier League’

17:29, 14/09/2021

Premier League vazhdon të na dhurojë ndeshje të bukura, ndërkohë që edhe renditja e lojtarëve do ndryshojë sipas lojës që do zhvillojnë në ndeshjet e ardhshme.

Këtë javë janë përzgjedhur 10-të më të mirët të cilët kanë bërë një lojë të bukur dhe  kanë siguruar skuadrës së tyre fitoren.

1. Romelu Lukaku

Chelsea shpenzoi 97.5 milionë funte për Romelu Lukaku - me shpresën se ai do të siguronte gola vendimtar për klubin dhe do t’i shndërronte Blutë në sfidues të vërtetë të titullit. It'sshtë e sigurt të thuhet se sulmuesi belg e ka bërë pikërisht këtë që nga kthimi i tij në top-top.

Performanca e së shtunës kundër Aston Villa ishte një shembull tjetër i ndikimit që mund të ketë Lukaku - duke shënuar dy gola sublime gjatë paraqitjes së tij të parë në shtëpi që kur u kthye në Chelsea.

2. Cristiano Ronaldo

Debutimi i dytë i Cristiano Ronaldos në Manchester United nuk do të kishte shkuar më mirë nëse do të provonte. Ai frymëzoi një fitore 4-1 kundër Neëcastle për të ndihmuar Unitedin të siguronte një vend në krye të tabelës së Premier League.

3. Paul Pogba

Cristiano Ronaldo i Manchester United mund të ketë vjedhur qendrën e vëmendjes pasi bëri paraqitjen e tij të parë pas kthimit të tij në klub, por Paul Pogba u tregua i rëndësishëm në suksesin e Djajve të Kuq kundër Neëcastle.

Mesfushori francez tashmë ka regjistruar shtatë asistime në vetëm katër ndeshje. Ai gjithashtu i ka siguruar Unitedit 266 pasime depërtuese dhe 34 topa të gjatë të saktë deri më tani këtë sezon.  

4. Mohamed Salah

Mohamed Salah u vendos si një i madh i Liverpoolit të të gjitha kohërave pasi arriti 100 gola në karrierën e tij në Premier League. Ai arriti pikën historike gjatë fitores së Reds 3-0 kundër Leeds United të Dielën.

5. Fabinho  

Fabinho ishte një nga yjet më të spikatur nga fundjava - duke e bërë atë një të sapoardhur në renditjen e fuqisë këtë javë. Ai ishte i rëndësishëm në shtypin e Liverpool që pa që ata fituan 3-0 kundër Leeds të Dielën.

6. Bruno Fernandes

Shumë pyesnin nëse kthimi i Ronaldos do ta zbehte dritën e Bruno Fernandes këtë sezon. Sidoqoftë, performanca e së shtunës ka treguar shenja se kjo mund të mos jetë kështu.Ai u bazua në performancën e javës së kaluar dhe siguroi disa momente shkëlqimi gjatë fitores 3-0 të United kundër Neëcastle.

7. Tha Benrahma 

Ëest Ham arriti të mbajë barazimin 0-0 dhe të mbajë drejtimin e tij të pamposhtur të Shtunën, pavarësisht kartonit të kuq të Michail Antonio në minutat e fundit të lojës.  

Tha Benrahma dikur ishte kundër sulmit të Ëest Ham. 26-vjeçari kërcënoi shumë herë në pjesën e parë dhe avancoi në fushë me top.

8. Ferran Torres

Sulmuesi i Manchester City, Ferran Torres ka pasur një fillim mbresëlënës të sezonit. Ai ka vërtetuar pse transferimet e dështuara të klubit për Harry Kane dhe Ronaldo ishin të panevojshme.

Duke luajtur në rolin numër 9, Torres është përshtatur mirë dhe më pas është bërë sulmuesi i parë i Pep Guardiolas.  

Duke udhëhequr vijën për një lojë të pestë radhazi, Torres e forcoi më tej vendin e tij si zgjedhja e parë e menaxherit duke kontribuar mirë në fitoren 1-0 të Manchester City kundër Leicester.

9. Mason Greenëood

Mason Greenëood mbetet në listën e 10 më të mirëve të kësaj jave pavarësisht se ka siguruar një paraqitje pak më të zbehtë kundër Neëcastle. 

Javën e fundit të lojës, Greenëood i dha një goditje fatale shpresave të Ëolves për të fituar pikën e parë të sezonit me golin e tij të tretë në po aq ndeshje të Premier League. 

10. Demarai Gray

Demarai Gray meriton një vend në top 10 të kësaj jave pasi vazhdoi formën e tij mahnitëse në Premier League kundër Burnley të hënën mbrëma. 

Ish anësori i Leicester City tërhoqi tifozët dhe ekspertët pasi siguroi një paraqitje të mrekullueshme në fitoren 3-1 të Everton. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco