Arthur relaksohet në Dubai, shpërthejnë polemikat. A i theu rregullat e pandemisë braziliani?!

Arthur relaksohet në Dubai, shpërthejnë polemikat. A i theu rregullat e pandemisë braziliani?!

12:45, 30/03/2021

Arthur e kaloi fundjavën në Dubai. Për të harruar gabimin fatal me Benevento, mesfushori i Juventusit bëri një ndalesë të shkurtër në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke përfituar edhe nga ditët e pushimit, të dhëna nga Andrea Pirlo për ekipin, i cili do të rifillojë përgatitjet sot, në funksion të derbit të së shtunës me Torinon. Fotot dhe “historia” e postuar në Instagram e tregojnë brazilianin të qeshur, si mysafir i mikut të tij Saif Ahmad Belhasa në kopshtin zoologjik privat të sheikut, së bashku me ish-futbollistin egjiptian, Zidan.

Sidoqoftë, nuk mban maskë dhe polemikat kanë shpërthyer në rrjetet sociale. Krahas tyre ka që e ngacmojnë akoma për topin e dhënë Gaich, që i kushtoi humbjen “Zonjës së Vjetër” kundër Benevento, ka nga ata që theksojnë rrezikun e infektimit me Covid-19, por mbi të gjitha vënë në dyshim ligjshmërinë e udhëtimit. “Ore, si shkoi ky në Dubai, teksa ne nuk mund të largohemi as nga komuna jonë?!” – pyet dikush.

Dhe, me të vërtetë, problemi është real; midis zonave të kuqe që rrethojnë pjesën më të madhe të Italisë (Piemonte është një nga rajonet me të kuqe) dhe rregulloreve për udhëtimet e lejuara, ose jo, jashtë vendit. Dekreti kryeministror i 2 marsit 2021 rregullon udhëtimin për / nga jashtë deri më 6 prill dhe ndan vendet e huaja në lista të ndryshme, nga A në E, me rregulla dhe kufizime përkatëse. Emiratet e Bashkuara Arabe janë pjesë e listës E, përfshirë et “pjesa tjetër e botës”, dmth.

Në faqen e internetit të Konsullatës së Përgjithshme të Italisë në Dubai shpjegohet se udhëtimi në Emiratet e Bashkuara Arabe “lejohet vetëm për arsye specifike, siç janë: puna, arsyet shëndetësore, studimi, urgjenca absolute ose kthimi në shtëpinë / vendbanimin e dikujt. Udhëtimi për turizëm është i ndaluar”. A janë shkelur rregullat nga Arthur? Arsyetimi i vetëm i vlefshëm mund të jetë se braziliani shkoi në Dubai për “punë”, fjala vjen për partneritete tregtare private, që i atribuohen sferës së punës, por e nxjerrin zbuluar çastet e relaksimit, ndarë për ndjekësit e tij, së bashku me gjirafat, majmunët dhe lemurs.

Juventusi, nga ana e tij, vëren se lojtari po përfitonte nga ditët pushim dhe për këtë arsye nuk ishte nën kontrollin e klubit. Sot, mesfushori brazilian pritet përsëri në “Continassa” për rinisjen e stërvitjes. Udhëtimi në Dubai nuk duhet të ketë pasoja në drejtim të karantinës. Për ata që udhëtojnë drejt Italisë nga Emiratet Arabe, aktualisht nuk kërkohet test PCR (tampon)”./ telesport

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco