Tragjedia e Kobe Bryant/ Zbulohet shkaku i rënies së helikopterit

Tragjedia e Kobe Bryant/ Zbulohet shkaku i rënies së helikopterit

18:29, 09/02/2021

Aksidenti fatal i helikopterit me të cilin udhëtonte Kobe Bryant, vazja e tij Gianna dhe shtatë persona të tjerë 26 janarin e vitit të kaluar, është shkaktuar nga një gabim i pilotit.

Këtë e ka zbuluar ekspertiza e bërë nga National Transportation Safety Board.

Pilotit Ara Zobayan, siç zbulohet nga raporti, i ishte ndaluar ta kalonte turbullirën duke u futur mes reve. Zobayan ka injoruar urdhrin, ka humbur orientimin dhe është përplasur pak më mbrapa.

E veja Kobe, Vanessa Bryant, bashkë me familjarët e viktimave të tjera, ka akuzuar për aksidentin kompaninë e helikopterit, në të cilin nuk ishte instaluar “kutia e zezë”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco