Lamtumirë Maradona, mesazhi i Matthaus: Ndjehem i trishtuar, ishte kundërshtari im më i mirë

Lamtumirë Maradona, mesazhi i Matthaus: Ndjehem i trishtuar, ishte kundërshtari im më i mirë

17:40, 26/11/2020

Në mes të viteve 80 dhe 90 në nivel ndërkombëtar, përplasja midis numrave dhjetë kishte të bënte me Diego Armando Maradona dhe Lothar Matthaus . I para fitoi në finalen e Kupës së Botës 1986 në Meksikë, ndërsa i dyta, atë katër vjet më vonë në Itali ‘90.

Image

Sot, pas ndarjes nga jeta të fenomenit argjentinas, Matthaus donte të kujtonte kundërshtarin e tij në një prononcim për “Bild”:  "Lajmi për vdekjen e tij ishte tronditës për mua - shpjegon ish-futbollisti i Interit dhe Bayern Munchen - edhe nëse me stilin e tij të jetesës do të ishit pak i përgatitur për një ngjarje të tillë. Ai ka qenë me mua për gjysmën e jetës sime. Ai ishte kundërshtari im më i fortë dhe një nga më të mëdhenjtë në futboll. Ai vdiq shumë shpejt dhe unë jam i trishtuar. Me të kisha duele të jashtëzakonshme, emocionuese para syve të botës. Këto janë momente që do t’i mbaj gjithmonë në zemrën time. Çfarë e bëri atë kaq unik? Topi i bindje dhe shpejtësia. Sot, mund të shihni Messin duke bërë. Gjëja më e mirë që mund të bënit ishte të mos e linim të  kapte topin ", përfundoi Matthaus.

Pak vite më parë, në një intervistë, Maeradona ishte shprehur se Lothar Matthaus ishte kundërshtari më i fortë që ishte përballur. Maradona dhe Matthaus përveç dy finaleve të botërorit, janë përballur me njëri-tjetrin në Serie-A. I pari mbronte ngjyrat e Napolit, ndërsa i dyti të interit.

Image

ImageImage

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco