Europa League/ Kualifikohen dy ekipet e fundit për në çerekfinale

Europa League/ Kualifikohen dy ekipet e fundit për në çerekfinale

23:06, 06/08/2020

Baseli dhe Wolves sigurojnë dy biletat e fundit të fazës çerekfinale të Europa League-s, ku do të përballen respekivisht me Shakthar Donetsk dhe Sevillan.

Në fakt, skuadra zvicerane thuajse e kishte siguruar kualifikimin që në takimin e parë me Eintracht Frankfurtin, të cilin e kishte mposhtur 3-0 në transfertë, kështu që në takimin e kthimit të zhvilluar në “St. Jakob-Park” u mjaftua me një sukses minimal, falë golit të shënuar nga Frei në minutën e 88-të.

Shumë më emocionuese ishte sfida e zhvilluar në “Molineux Stadium” të Wolverhamptonit mes Wolves dhe Olympiacosit, ku një gol i shpejtë i realizuar me 11-metërsh nga Jimenez rezultoi vendimtar në kualifikimin e “ujqërve”, të cilët kishin barazuar 1-1 në sfidën e parë të zhvilluar në fushën e skuadrës greke.

Në fakt, takimi mbeti i hapur deri në sekondën e fundit të lojës, por futbollistët e Olympiacosit, edhe pse rrezikuan në disa raste, nuk mundën ta gjenin golin që do ta çonte sfidën në shtesë.

Në çerekfinale do të luhen këto sfida

Wolves-Sevilla

Manchester United-Copenhagen

Inter-Bayer Leverkusen

Shaktar Donetsk-Basel

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco