Noka: Shpallja 'non grata' e Berishës pa efekt në elektorat! Me Bashën çuam dëm 9 vite! Po hetojmë për lobimin rus

Noka: Shpallja 'non grata' e Berishës pa efekt në elektorat! Me Bashën çuam dëm 9 vite! Po hetojmë për lobimin rus

22:45, 03/10/2022

Sekretari i PĂ«rgjthshĂ«m i PD beson se shpallja “non grata” e Sali BerishĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« politikĂ« e dĂ«shtuar nĂ« raport me votĂ«n e shqiptarĂ«ve. Flamur Noka tregohet i ashpĂ«r pĂ«r qendrimet e ambasadores amerikane, duke theksuar nuk kanĂ« ndikim nĂ« elektorat.

“Zonja ambasadore me deklaratat dhe qendrimet e saj ka shkallmuar statusin e diplomatiti. Çdo gjĂ« qĂ« thotĂ« zonja ambasadore nuk do tĂ« thotĂ« se ka mĂ« edekt, sepse zonja Ă«shtĂ« e vetmja ambasadorĂ« qĂ«, pĂ«r fat tĂ« keq, i ka dhĂ«nĂ« tĂ« drejtĂ« vetes tĂ« hyjĂ« nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« forcave politikĂ«. Nuk ka shqiptar qĂ« nuk e kupton se prapa lobimeve kundĂ«r Sali BerishĂ«s qendron Edi Rama dhe aleati i tij politik George Soros”- thotĂ« Sekretari i PĂ«rgjithshĂ«m i PD, Flamur Noka pĂ«r emisionin “Pa CensurĂ«â€.

Po kaq i ashpĂ«r zoti Noka u tregua edhe me ish-kryetarin e PD, Lulzim Basha pĂ«r çështjen e financimeve tĂ« supozuara ruse pĂ«r PD nĂ« vitin 2017. Çështje pĂ«r tĂ« cilĂ«n PD ka nisur njĂ« audit tĂ« brendshĂ«m, megjithĂ«se ajo Ă«shtĂ« hetuar dhe gjykuar 3 vite mĂ« parĂ«.

Intervista

Flamur Noka: Me një akt personal Lulzim Basha tentoi të fusë PD në një qerthull të rrezikshëm, pasi në arkën e PD nuk ka hyrë dhe nuk ka dalë asnjë qindarkë lobimesh të paligjshme.

Elona Meço: ÇfarĂ« do tĂ« bĂ«ni ju ndryshe nga Prokuroria dhe Gjykata?

Flamur Noka: Balta ruse apo joruse, mund të ketë qarkulluar në xhepat e Lulzim Bashës, por nuk ka lidhje me PD. Grupi i auditimit të PD nuk merr përsipër të vërtetojë nëse në Amerikë kanë shkuar para ruse, para krimi, para droge apo para të pastra. Grupi i auditimit ka vetëm 1 detyrë: të vërtetojë dhe të sqarojë që në këtë parti as ka hyrë as ka dalë para e tillë.

Elona Meço: Po kjo dihet.

Flamur Noka: Nuk po flasim mĂ« me hamendĂ«sime. Tani po flasim me fakte. Departamenti amerikan i shtetit ka pĂ«rmendur fakt dhe jo hamendĂ«sim. PĂ«rballĂ« faktit, ne nuk mund tĂ« rrimĂ« duarkryq. Do tĂ« bĂ«jmĂ« zbardhjen e sĂ« vĂ«rtetĂ«s, rolin qĂ« ka patur PD, pastaj, pĂ«rgjegjĂ«sitĂ« e tjera do t’i mbajĂ« pĂ«r aktin personal tĂ« tij, Lulzim Basha dhe askush tjetĂ«r.

Elona Meço: Zoti Noka, kur Departamenti i Shtetit flet për Lulzim Bashën, ju e besoni. Kur Departamenti i Shtetit merr vendime për zotin Berisha ju nuk e besoni dhe kërkoni fakte.

Flamur Noka: Këtu ka vetëm një standard. Për Sali Berishën nuk ka patur asnjë fakt. Sali Berisha ka kërkuar gjithmonë qoftë edhe një fakt të vetëm, në mënyrë që të merrte vendimet e tij. Për Lulzim Bashën u tha fakti se 500 mijë USD kanë shkuar nga një kompani e krijuar me pronarë rusë për lobim të Lulzim Bashës për të bërë një fotografi me Trumpin.

Elona Meço: Ju keni punuar edhe me zotin Basha, edhe me zotin Berisha. Ku ndryshojnë këta të dy në drejtimin e PD në opozitë?

Flamur Noka: Nuk takohen askund këta persona me njëri-tjetrin. Askund. Ndiej dhimbje dhe keqardhje për 9 vite të opozitës të çuara dëm! Jo rastësisht jam i pari që u ndava nga Lulzim Basha, për këtë qasje që kishte ai ndaj demokratëve, ndaj PD, për mentalitetin e tij dhe për gjithçka.

Elina Meço: Dhe zoti Berisha çfarë ka të ndryshme?

Flamur Noka: Zoti Berisha ka të ndryshme gjithçka. Ua thashë që nuk takohen asgjëkundi me njëri-tjetrin. Koha ka treguar kush është zoti Berisha. Nuk ka mbërritur dita që Flamur Noka të flasë kush është Sali Berisha. Të jeni e sigurtë se e di sot çdo shqiptar dhe ndërkombëtar kush është dhe si punon Sali Berisha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco