Gazetari: Rama ka firmosur vetë që burri i Olta Xhaçkës të përfitojë si investitor strategjik

Gazetari: Rama ka firmosur vetë që burri i Olta Xhaçkës të përfitojë si investitor strategjik

12:48, 02/07/2022

Gazetari Osman Stafa thotë se kryeministri Edi Rama ka firmosur vetë që bashkëshorti i Olta Xhaçkës të bëhet investitor strategjik.

Sipas tij, Rama nuk shqetësohet përballë këtij skandali, madje po e mbron publikisht ministren.

“Kryeministri Rama ka firmosur vetë që bashkëshorti i zonjës Xhaçka të përfitojë si investitor strategjik. Dhe si pasojë (thotë ligji), çdo pasuri që vendoset mes dy bashkëshortëve ajo ndahet në vlerë të barabartë. Pra, si pasojë e resortit që do të ndërtohet, investitori strategjik do marrë më përdorim edhe plazhin (hapësirë publike) duke paguar taksa në Bashkinë Himarë.

Pra, nga kjo hapësirë publike (plazhi), do fitohen të ardhura, që i përfitojnë investitorët, konkretisht burrë e grua, Olta Xhaçka dhe Artan Gaçi, thotë ligji.

Përballë këtij skandali, Rama nuk shqetësohet, madje mbron publikisht ministren, duke e pasur atë edhe në krah. Pse? Sepse abuzimi, korrupsioni, është kthyer në rrugë dhe në standard.

Tani s’po i fshehin më, nën emra të personave të tjerë, tani po dalin hapur. Sepse e kanë kuptuar që asgjë nuk i gjen. E kanë kuptuar që askujt si bëhet vonë që dikush po përfiton nga pasuria publike, edhe kur është deputet e ministër. Sepse në Shqipëri ta bëjnë me gisht, që “iiiiiiii deputet e ministër dhe nuk vodhën gjë”.

E ç’bën Rama? U mbyll gojën gazetarëve.

Duhet reagim. Nuk vazhdohet më kështu.

Ose të jetojmë “internimet” e kohë moderne, duke na censuruar fjalën,” shkruan Stafa.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco